Refik halit karay memleket hikayeleri Kuvvete karşı özeti

'Etüt Merkezi' forumunda alemşah tarafından 9 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


  1. KUVVETE KARŞI ÖZETİ

    Amerikan Elçiliği hizmet vapuruna bağlı gemicidirler onlar. Ceplerinde İngiliz Liraları, Kolluk Kuvvetlerinin onlara tanıdığı hürriyetten dolayı şımarık, bayağı davranışlar sergilerler onlar.

    Suphi, sevgilisi İzmaro ile tiyatroya bilet alır. Akşam dokuzda tiyatroda Amerikalı Gemiciler de vardır. Gürültücü, saygısız, şamatacı davranıp çevredekileri ederler. Suphi de herkes gibi bu adamları tokatlama isteği duyar ama kuvvetlere karşı bükülen eller, ezilme korkusu içinde onu hareketsiz bırakır.

    Tiyatro'dan sonra İzmaro ile birahaneye giderler ama kapı yıkılır gibi açılır. Denizciler oraya da gelmiştirler. Ne yazık ki sadece Suphilerin masası boştur ve oraya otururlar. O kadar sarhoşturlar ki Suphi'nin fesini başlarına geçirip onu taklit ederler ve Suphi hiçbir şey yapamaz. Eve geldiklerinde kendini dilsiz, ölü eden kuvvete karşı gazap duyar. O hışımla evden çıkar. Gemicileri bulur. Birine hızlıca bir yumruk indirir fakat onlar kalabalıktır. Keskin bir şeyin beyninin üzerinden geçtiğini anlar gibi olurken yüzüstü çamura düşer kalır.