Refik Halit Karay Biyografisi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Refik Halit Karay Biyografisi

  Refik Halit Karay 1888'de İstanbul'da doğdu.
  Refik Halit Karay 18 Temmuz 1965'te İstanbul'da yaşamını yitirdi.Vezneciler'de Şemsü'l-Maarif ve Göztepe'de Taş Mektep'te öğrenim gördü. Refik Halit Karay Özel ders aldı.Galatasaray Lisesi ve Hukuk Mektebi'ni yarıda bıraktı.
  Refik Halit Karay Maliye Merkez Kalemi'ne katip olarak girdi.

  Refik Halit Karay 1908'de Servet-i Fünun'da ve Tercüman-ı Hakikat'te çalışmaya başladı. Son Havadis adıyla bir gazete kurdu, 15 sayı yayımladı. Fecr-i Ati Topluluğu'na katıldı. Kalem adındaki mizah dergisinde de Kirpi takma ismiyle siyasi mizah yazıları yazdı.

  Refik Halit Karay Mahmud Şevket Paşa'nın öldürülmesinden sonra Sinop, Çorum, Ankara ve Bilecik'te sürgün hayatı yaşadı. 1918'de İstanbul'a döndü. Robert Kolej'de Türkçe öğretmenliği yaptı. Vakit, Tasvir-i Efkar ve Zaman gazetelerinde makaleleri yayımlandı.

  Refik Halit Karay Damat Ferit Paşa'nın dostluğu sayesinde, mütarekeden hemen sonra Hürriyet ve İtilaf Fırkası'na katıldı. Posta ve Telgraf Umum Müdürü olarak görevlendirildi.

  İzmir'in işgalinden sonra Anadolu Hareketiyle İstanbul Hükümeti arasında yaşanan telgraf krizinde İstanbul Hükümetini tuttu. İstanbul'un düşman işgalinden kurtarılışının ardından 1922'de Beyrut'a kaçtı. 1938'de affın çıkmasından sonra yurda döndü. Ölünceye dek yazılarını sürdürdü.