Rayleigh Kimdir – Rayleigh Hayatı

'Biyografi' forumunda YAREN tarafından 31 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Rayleigh Kim, Rayleigh Hakkında bilgi, Rayleigh Hayatı, Rayleigh Biyografisi,
  [​IMG]

  Lord (John William Strutt) Rayleigh (1842-1919)

  Rayleigh 18 kasım 1842′de Langford Grove Maldon, Essexde John James Strutt un oğlu olarak dünyaya geldi. Diğer bilimadamları arasında soylu sınıfın seçkin üyelerinden biriydi. Çocukluğu ve gençliğinde zayıf bir beden yapısı vardı. Eğitimi sürekli hastalıklarla kesildi. Erişkinliğe erişebilmesi zor gibi görünüyordu.

  Etonda 10 yaşındayken kısa bir süre geçirip sonra, üç yıl Wimbledonda özel bir okulda okudu. Biraz Harrow da kalıp, sonraki dört yılnı George Townsend Warner (1857) ile geçirdi.

  1861′de Cambridge Trinity College, e matematik okumak için girdi. Başlangıçta yaşıtlarıyla aynı başarıyı elde edemediyse de, daha sonra özel yetenekleri sayesinde rakiplerini geçti. 1865′te Mathematical Tripos dan mezun oldu. 1866′da 1871′e kadar sürdüreceği Trinity üyesi oldu. 1872′de romatizmal ağrıları yüzünden kışı Mısır ve Yunanistanda geçirdi. Döndükten kısa bir süre sonra babası öldü(1873). Baronluk rütbesi aldı ve ailesinin oturduğu ,Witham, Essex deki Terling Placea yerleşti. Burdaki zamanının bir kısmıyla arazilerinin bakımıyla ilgilenmek zorunda kaldı. Bilimsel kültürü, tarımdaki bilgisi ve hızlı kavrama yeteneği sayesinde tarla işlerinde çok deneyim kazandı. Bununla birlikte 1876 da arazi işlerini küçük kardeşine bıraktı.

  Bundan sonra bütün zamanını bilime ayırdı. 1879′da, deneysel fizik profesörü ve Cavendish Laboratuvarı başkanı Maxwellin asistanı olarak atandı. 1884′te kendi şehri Essexde deneysel çalışmalarını sürdürmek için Cambridge den ayrıldı. 1887′den 1905′e kadar Royal Institution of Great Britainde felsefe profesörü olarak çalıştı. Daha sonra altı yıl Government Committee on Explosivese başkanlık yaptı.

  Rayleighin ilk bilimsel çalışmaları optikle ilgi matematik konuları üzerineydi. Fakat daha sonraki çalışmaları fiziğin bütün alanlarını kapsadı. Bunlar arasında ses, dalga teorisi, renk görünümü, elektrodynamik,elektromagnetism, ışığın yayılımı, sıvı akışkanlığı, hydrodynamik, gazların yoğunluğu, viscosity, esneklik ve fotoğrafcılık sayılabilir.Onun sabırlı ve duyarlı deneyleri, direnç akım ve elektromotive kuvvetinin standartlarını belirledi. Daha sonraki çalışmalarını elektrik ve magnetik üzerine yoğunlaştırdı.

  Rayleigh çok iyi bir eğitmendi. Onun etkili danışmanlığı sayesinde Cambridgede deneysel fiziğin sistematik kuralları geliştirildi. Theory of Sound adlı yayımı 1877-1878 yıllarında iki cilt olarak yayımlandı. Diğer çalışmaları 1889-1920 yıllarında basılan altı ciltlik bilimsel yayımlarda basıldı. . Ayrıca Encyclopaedia Britannicaya katkıda bulundu .

  Yayımlarında anlaşılması güç konularda bile akıcı bir dili vardı. Tellafuzuyla yalınlık ve sadelik te bir model olarak gösterilir. 446 sayfalık bütün çalışmalarını kapsayan kitabı, onun ne kadar derin bir anlama yeteneği olduğunun göstergesidir.

  Royal Society (1873)nin bir üyesiydi. Ve 1885′den 1896′ya kadar sekreterya görevini yürüttü,ve 1905′den 1908′ e kadar da başkanlığını yaptı. Order of Merit (1902) sahibiydi. Royal Societynin Copley, Royal, ve Rumford Madalyaları ile ödüllendirildi, ve 1904 te Nobel ödülü aldı.
  1871′de Evelyn ile evlendi. Üç oğlu oldu.