Ramazan'ın Son Cuma gününde Kılınan Kefaret Namazı Nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda MeriH tarafından 10 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan'ın Son Cuma gününde Kılınan Kefaret Namazı Nedir?

  Kefaret namazı kılmakla, kaza borçları affedilmez. Sadece, namazları vaktinde kılmama ve geciktirme günahları için, yapılan tevbenin kabulüne vesile olur. Dört rekât kılınır. Her rekâtında, bir Fatiha, bir Âyet-el kürsi ve 10 Kevser suresi okunur. (Kazaya bıraktığım ve kazasını geciktirdiğim namazların, günahlarının affolması için, bu namazı kılmaya) diye, niyet edilir.

  S. Ebediyye kitabında şöyle bildiriliyor:

  Kefaret-i namaz ve mübarek zamanlarda yapılan diğer ibadetler, kaza edilmiş olan farz namazların, kazaya bırakma ve kazasını geciktirme günahlarının affolması maksadıyla yapılan tevbenin, kabul olması içindir. Yoksa kılınmamış namazlar, kaza edilmedikçe, hiçbir suretle affolmaz. Nitekim oruç kefareti de, oruç borcunu ödemiyor. Gün sayısınca orucun ayrıca kaza edilmesi de lazım oluyor.
    2. Ramazan'ın son Cuması, namazları vaktinde kılmama ve geciktirme günahlarından dolayı yapılan tevbenin kabulüne vesile olması için kılınan kefaret namazı 4 rekat kılınır.
  Her rekâtında, bir Fatiha, bir Âyet-el kürsi ve 10 Kevser suresi okunur. Cuma namazından sonra, ikindi namazına kadar kılınır. Bu namaza niyet; Kazaya bıraktığım ve kazasını geciktirdiğim namazların, günahlarının affolması için, kefaret namazı kılmaya diye edilir.
    3. Değerli kardeşimiz;
  - Bu bilgi, hiçbir -ne sahih ne zayıf- hadis kaynağında geçmez.
  - Bunu internette tedavüle çıkaranların kaynağı, muasır Şii yazarlardan biri olan ve 1918 doğumlu olan Muhammed Salih el-Bahrani adındaki şahsın “en-Nemariku’l-Fahire ila Taraiki’l-Ahire” adlı eseridir. Kendisi bu rivayeti senetsiz sepetsiz, astarsız ve yüzsüz bir şekilde ortaya atmıştır.
  - Bu sebeple, bunun hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur. Tamamen uydurmadır ve İslam’ın genel prensiplerine ve namazın adabına da aykırıdır.
  Hatta Şiiler de -genel olarak- böyle bir bilginin doğru olduğuna inanmıyorlar.