Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Ve Besinler

'Sorularla İslamiyet' forumunda zamaneanne tarafından 14 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir  Ramazanda Tok Tutan Besinler  Ramazan ayında oruç tutarken tok kalabilmek de önemli. Bünyemizi tok tutan yiyecekleri bilirsek orucumuzu da o kadar sağlıklı tutabiliriz.

  Uzmanlar, oruç tutanlara iftara kadar acıkmamaları için sahurda yulaf gibi posalı gıdalar yemelerini öneriyor.En önemli özellik; yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamaktır. Oruç tutan kişi ihtiyaç duyduğu protein, vitamin ve minerali sağlayacak olan besinleri iftar ve sahur arasındaki zamana dengeli şekilde dağıtmalı. Öğün sayısına dikkat etmeli.

  Tokluğu uzun süre sürdürecek olan besin grupları; sindirimi ve emilimi uzun süren gıdalardır. Öncelikle açlığın kaynağı kan şekerinin düşmesi ise, ilk hedef kan şekerinin hızlı düşüşünü engelleyecek gıdalar olmalıdır. Yani glisemik indeksi ve yükü düşük gıdalar!

  Glisemik indeks; yenilen bir besinin kan şekerini yükseltme derecesini gösterir. Ramazanda bizim isteğimiz; kan şekerimizi hızlı yükselten gıdalardansa yavaş yükselten ve yavaş düşmesini sağlayacak gıdaların tüketilmesidir.

  Glisemik indeksi düşük gıdalar kişilerin daha uzun süre tok kalmalarını sağlar. Örneğin; beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, meyve suyu yerine meyvenin kendisi gibi tercihler yapılmalıdır.
   


Similar Threads: Ramazanda Tutan
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Ramazanda Tok Tutan Yiyecekler 14 Temmuz 2012
Sorularla İslamiyet Ramazanda tok tutan yiyecekler 10 Ağustos 2010
Sorularla İslamiyet Ramazanda oruca niyet etmemek 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Ramazanda ezan imsak vaktinde mi okunur 16 Mayıs 2016
Sorularla İslamiyet Ramazanda oruca başlama zamanı 2015 14 Haziran 2015