Ramazanda oruçluyken baş ağrısı neden olur?

'Sağlık Rehberi' forumunda Burcu tarafından 9 Haziran 2015 tarihinde açılan konu


  1. bas_agrisi.jpg
    Ramazan ayında sık sık başağrısından şikayet ederiz. Bunun çeşitli nedenleri vardır. Bu nedenlerin başında uykuda yaşanan düzen değişimidir. Gece sahura kalkmak ya da sahura kadar oturmak ve sonrasında tekrar uyumak vücudun alışmış olduğu sistemin dışına çıkmasına neden oluyor. Uykuda yaşanan bu ani değişiklik dışında düzenli beslenme alışkanlığının da tamamen değişmesi ile şiddetli baş ağrılarına ya da migren ataklarına neden olabiliyor.

    Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde şiddetli baş ağrısıyla tanışmışızdır. Baş ağrısı en büyük problemlerden birisidir. Oruçlu kimsenin yaşadığı baş ağrısı ise ne yazık ki o an için gerçekten yıkıcı bir hal alabiliyor. Normal zamanda baş ağrısı şikayeti olmayan bir kimse Ramazan ayında açlık ve uykusuzluk nedeniyle bu zalim hastalığı en şiddetli haliyle yaşayabiliyor.

    Eğer oruçluyken baş ağrısı çekmek istemiyorsanız iftar ile sahur arasında sık ama hafif öğünlerle beslenme düzeni sağlanmalıdır. Belirli aralıklarla mide ağrısına neden olmayacak şekilde atıştırmak faydalıdır. Bunun yanı sıra sahurda alacağınız ağrı kesicinin gün içerisinde baş ağrısı çekmenize engel olacak bir yöntemdir.