Ramazanda Neden Oruç Tutulur

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 15 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Neden Oruç Tutulur


  Orucu Tutma Sebebi Nedir


  Ramazan, kelimesinin gerçek anlamı oruç değildir. Oruç, “İstirahatte olmak anlamına gelen “sıyam kelimesinden gelmektedir. Oruç ile insan, yemekten, içmekten, cinsel ilişkilerden uzak kaldığından vücut istirahate çekilir ve organizma yeniden canlanma fırsatı bulur.

  Ramazan ayı oruç tutma ayıdırRamazan Ayında Neden Oruç Tutulur ? Ramazan, oruçla beraber nefislerin terbiye edildiği, zekat, sadaka ve iftarlarla yoksulların doyurulup gözetildiği, Kuran okuma, mukabele takip etme, teravih kılma, zikir, dua ve niyazlarla sevap ve mükafatın bol olduğu bir ayıdır.

  Peygamberimiz (sav) Ramazan ayı ile ilgili hadislerinde şöyle buyuruyor:

  ''Mübarek Ramazan ayına kavuştunuz. Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda cennet kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapatılır ve şeytanlar bağlanır. Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allahtan bekleyerek ramazan orucu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.''


  Kurân-ı Kerim, düşük arzular önlenmedikçe insanın kurtuluşa ulaşamayacağını bildirir. Mürselât suresinin 40-41. ayetleri bu husus ile ilgilidir. Buyuruluyor ki:

  “Kim Rabbinin makamından korkar ve nefsinin hevasından sakınırsa; artık şüphesiz cennet onun için bir barınma yeridir.

  Helâl ve yapılmasına izin verilen şeylerden uzak durmak eylemi, sırf Allah (c.c.) rızası için yapılır. Böyle bir eylem insanın kendisini kontrol etmesini güçlendirir. Allahın azabından sakınmayı sağlar. Bütün bunlar orucu sağlık nedeniyle yapılan perhizden ayıran özelliklerdir.

  Oruç, müminleri günahlardan sakındırır. Fedakâr olmak vasfını kazandırır. Bunun için Oruç, öncelikle beyinde tutulur. Bu ibâdetin yerine getirildiğini Allahtan başka kimse de bilmez.

  Oruç sadece fiziksel sağlığı korumanın en iyi ve en emin yolu değil, ayrıca hudutsuz ruhsal mükâfaatların da kazandırıcısıdır. Bundan dolayı Yüce Rabbımız; “Oruç, Benim rızam için yapılır, onun mükâfaatını Ben vereceğim. buyurmuştur.