Ramazanda Hurma Yemenin Önemi

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Ramazanda Hurma Yemenin Önemi

  [​IMG]
  Hurma sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yıllardır yapılan araştırmaların sonucunda tam bir şifa deposu olduğu kanıtlanmış bir meyvedir.

  Hurmanın hafızaya dahi iyi geldiğini duymuş muydunuz? Evet kolesterolü düşüren, hafızayı geliştiren, bebeklerin beyin gelişimine katkı sağlayan, ülsere, böbrek yetmezliğine faydalı, sindirim sistemini düzenleyen hurma hayatımızın her döneminde yer almalı.

  Ramazan ayının gelmesiyle birlikte adı en çok duyulan meyvelerden olan hurma uzun süre tokluk hissi verdiği için sahurlarda da öneriliyor. Peygamber Efendimiz sahurda yediği 3 adet hurmayla oruç tutmuş ve iftarda yine orucunu hurmayla açmıştır.

  Hurmalar, bağırsakta bir A türü olan retinal’e dönüşen 15,6 mg B-karoten ihtiva ediyor. Hurmanın ayrıca çağın hastalığı damar sertliği ve kolesterol için faydalı olduğu belirtiliyor.

  Hurmanın önemi bu kadarla bitiyor mu? Tabiki hayır! ihtiva ettiği demir sayesinde özellikle hamilelikte kansızlığı engeller kan yapıcı özelliği vardır. Günde adet hurma yerseniz günlük demir ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

  Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfor ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok mühim elementlerdir. Hurma, ihtiva ettiği fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi koruyup bu hastalıkların azalmasına yardım eder…

  Son olarak lohusalık yaralarını iyileştiren hurmanın sütü arttırdığı, bebeği beslediği, çocukların büyümesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. İşte sayılan bütün bu faydaları nedeniyle her ne kadar fiyatı cep yaksada evimizden hurmayı eksik etmemeye özen göstermeliyiz. Özellikle çocuklarımızın severek hurma tüketmesini sağlamalıyız.