Ramazanda cami yazıları ismi

'Dini Bilgiler' forumunda Demet tarafından 16 Haz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Ramazanda cami yazıları ismi

  Osmanlı'da ilk olarak Sultan 1. Ahmet döneminde Sultanahmet Camii'ne dini sözlerin yazılı olduğu kandillerin asılmasıyla başlayan mahya geleneği yaklaşık 450 yıldır her Ramazan ayında minareleri süslüyor.

  son derece dindar ve Sultanahmet Camii’nin banisi olan I. Ahmet döneminde Fatih Camii müezzinlerinden Hattat Hafız Ahmet Kefevî, Ramazan ayı girerken padişaha işlemeli bir çevre sunmuş. I. Ahmet çok beğendiği bu çevredeki işlemelerin geceleri minareler arasına kandillerle resmedilmesini buyurmuş. Dolayısıyla ilk mahya Sultanahmet Camii’nde tatbik edilmiş diyebiliriz.

  O tarihten sonra asırlar boyunca her Ramazan gecesi selâtin camilerde mahya yazılması âdet haline gelmiş. Osmanlı İmparatorluğu zamanında büyük merasimlerde yalnız camilerde değil, özel olarak hazırlanan iki büyük uzun direk arasına kandillerle çeşitli resimler çizilir, yazılar yazılırmış.
  mahya.
  Şimdilerde elektrikle yapılan mahyalar eskiden son derece karmaşık ve zor bir işmiş. Şerefeler arasına gerilen kalın bir halata şimşirden halkalar, kancalar, gevşek yedek ipleri ve sayıları yüzleri aşan kandiller kullanarak, iftar sonrasından teravih namazı bitimine kadar en çok iki saatlik bir zaman dilimini nurlandırırlarmış. Kışa rastlayan dönemlerde şerefeler çok soğuk olduğundan bu çok daha zahmetli olurmuş.

  Mahyacılar her akşam ayrı bir mahya kurmak için gün boyu çalışır, ilkin bir satranç kâğıdı üzerine yazı ya da resim tasarımlarını yaparlar, asılacak kandil sayısını, kandillerin yerlerini hesaplar, makaralı iplere düğümler atar, provalar yapar, kandillere aynı ölçekte yağ koyar, fıstık çöpünden veya kavrulmuş tatlı su sazına pamuk sarıp fitiller hazırlar, kandilleri yuvarlar, kutulara yerleştirirlermiş. Her gece değişen yazı ve şekilleri halk heyecanla bekler ve asılırken aralarında ne olduğuna dair tahminlerde bulunurlarmış.

  Camilerde mahya hazırlığı minareler arasına halat çekmek suretiyle Ramazan’dan on beş gün önce başlar ve Ramazan’ın birinden on beşine kadar yazı, sonrasında resim olmak üzere kurulurmuş. Bu usul 1911 yılında değişmiş ve resimli mahyalar kurulmamış.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 13 Haz 2015