Ramazanda ağız kokusu için pratik çözüm

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Ramazanda ağız kokusu için pratik çözüm

  [​IMG]
  Ağız kokusu normal hayatımızı zindana çevirirken ramazan ayında bu işkence malesef iki kat artmaktadır. Buda ne yazık ki hem bizi hem de çevremizdeki insanları fazlasıyla rahatsız eder.

  Öyle ki ağız kokusu kişinin kendisine duyulmayan kötü bir kokudur. Kendimiz duymasak bile karşımızdaki insanı fazlasıyla rahatsız eder. Çevremizdeki insanları rahatsız ederek kendimizden uzaklaştırmamak için mutlaka ama mutlaka ağız sağlığımıza ve bakımına dikkat etmemiz gerekir.

  Sahur vaktinden iftar vaktine kadar olan sürenin aç ve susuz bir şekilde geçmesine bağlı olarak yaşanan ağız kokusundan kurtulmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Hem ağız kokusundan kurtulmak hem de ağız sağlığını korumak için size küçük bir ipucu verelim.

  Sahurdan ve iftardan önce mutlaka dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın. Günde iki kez fırçaladığınız dişler ağız kokusunu önlemede oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra dişler fırçalandıktan sonra tuzlu su ile gargara yapmanız, diş ipi kullanmanız önemlidir.

  Eğer ramazan ayını rahat ve ağız kokusundan uzak geçirmek istiyorsanız günde bir kez mutlaka ya tuzlu su ile gargara yapın ya da ağız antiseptiği kullanmaya özen gösterin. Bu sayede dişlerde bakteri oluşumu azalacak, ağızda asitlenme ve diş çürükleri engellenmiş olacaktır.

  Bunların yanı sıra iftar ile sahur arasında çok fazla çay, kahve ve asitli içecek tüketmemeye, sahurda karbonhidratlı yiyecekler yerine kalsiyumlu yiyecekler ve meyve tüketmeye dikkat edin.