Ramazana hazırlık

'Sorularla İslamiyet' forumunda Semerkand tarafından 10 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu


 1. RAMAZANA HAZIRLIK
  [​IMG]  Kur’an ayı ramazan girmeden Kur’an-ı Kerimi aslından okumayı öğrenmiş olalım. Kur’an sız bir günümüz geçmesin. İçinde Kur’an okunmayan ev kalmasın. Ramazanı Kur’an ile karşılayalım.Unutmayalım ki kurtuluş Kur’an-ı okuyan, anlayan ve Kur’an hükmünce amel edenler içindir.

  Rabbimizin rahmeti, meğfireti ve bereketi her zaman ve her yerde sınırsızdır. Ramazan ayı girdiğinde ise Allah’ın rahmet, meğfiret ve bereketi mü’minler üzerine sağnak yağmurlar gibi iner. Yağmur ne kadar sağnak yağarsa yağsın, toprak ne kadar bereketli olursa olsun bol ürün almak isteyen çiftçi yağmur mevsimi gelmeden hazırlık yapmak zorundadır. Çiftçi bağını, bahçesini, tarlasını sürüyor, tohumunu ekiyor, çapa yapıp gübresini atıyor. Adeta bunun gibi Ramazan ayının feyiz ve bereketinden faydalanmak için Ramazana hazırlıklı girmeliyiz.

  [​IMG]
  Ramazana hazırlık olarak yapacaklarımızın bir kısmını şöyle sıralayabiliriz:

  Günah sayılan hareketlerimizi, kötü huylarımızı ve kötü alışkanlıklarımızı bir daha dönmemek üzere bırakmalıyız. Bilelim ki hem oruç hemde kötü hal ve davranışlar bir müslümanda beraber bulunmaz.

  İnancımızı bir bütün olarak fiiliyata dökme ve dinimizin emir ve yasaklarını bütünüyle uygulama kararı almış olarak Ramazana girmeliyiz. Bu konudaki bilgi eksikliğini ramazanı da fırsat bilerek sürekli okumak suretiyle tamamlamalı, öğrendiklerimizi tatbik ederek olgun bir Müslüman olmalıyız.

  İhtiyaç sahipleri, yetimler, hasta ve yaşlılar tesbit edilmeli, Ramazan öncesinde ve ramazanda zekat ve sadakalarla sevindirilmelidir.
  [​IMG]
  Kul hakkı ve Allah hakkı borçlarını ödemeliyiz; helalleşmeliyiz.

  Dargınsak barışmalıyız, barıştırmak için aracı olmalıyız.

  Ramazan mutluluğunu eş, dost akraba ve komşularla tebrikleşerek, ziyaretleşerek paylaşmalıyız.

  Çocuklara ve gençlere ramazanın manevi önemini kavratmalı, hediyelerle sevindirmeliyiz.

  Dünyanın muhtelif bölgelerinde ezilen, zulme maruz kalan müslüman kardeşlerimizi, işgal altındaki İslam topraklarını hatırlamalı, neler yapabileceğimiz noktasında düşünmeliyiz.


  [​IMG]
  Ramazan öncesi ölmüşlerimizi de hatırlayarak onlar adına sadaka vermeliyiz, affedilmelerine vesile olacak hayırlar yapmalıyız.

  Ramazan ayını nasıl değerlendireceğimizi gösterir bir plan hazırlamalıyız.

  Değerli Mü’minler!

  Ramazan öyle bir aydır ki; “ İnsanlara doğru yolu gösteren, hak ile batılı ayıran Kuran o ayda indirilmiştir” ( Bakara: 185 )

  [​IMG]

  “Günümüz müslümanının en büyük ihtiyacı Kurana yeniden dönmek; yeniden, yepyeni bir ruh ve anlayışla onu yaşamaktır. Bu şuur ve anlayışla Kurana yaklaşalım, Kuranı okuyalım. Ne buyurulduğundan habersiz sadece okuyup dinlemek yerine öğrenmek, yaşamak ve yaşatmak için okuyalım. Okuduklarımız bizi uyutmasın, uyandırsın; oturtmasın, koştursun. Sömürmeye ve sömürtmeye değil, insanca yaşamaya götürsün. Başkalarının kölesi olmak yerine herkesin önderi, rehberi yapsın. Başkasına yalvarmak yerine başkalarının imdadına koşacak güce eriştirsin”

  [​IMG]
  [​IMG]
  RAMAZANI ŞERİF TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLSUN. SELAM DUA İLE
    2. Bu mübarek ayları layıkınca değerlendirebiliriz inşallah.Allah razı olsun mostar.
    3. güzel paylaşım için teşekkürler mostar
  umarım ki bizlerde ibadetlerini tam anlamıyla yerine getiren kullardan oluruz ve bu değerli ayları layikıyle geçiririz
    4. mubarek üç ayları en güzel amellerle geçirebilenlerden olabiriz inşallah paylaşımına teşekkürler mostar
    5. Şükürler olsun yine geldi Ramazan ve en iyi şekilde ibadetimizi ve elimizde gelen gayreti sarf ederiz. eline sağlık Mostar güzel Paylaşımlarda devam

  :f91::f91::f91::f91::f91::f91::f91::f91::f91:
    6. Günümüz müslümanının en büyük ihtiyacı Kurana yeniden dönmek; yeniden, yepyeni bir ruh ve anlayışla onu yaşamaktır. Bu şuur ve anlayışla Kurana yaklaşalım, Kuranı okuyalım. Ne buyurulduğundan habersiz sadece okuyup dinlemek yerine öğrenmek, yaşamak ve yaşatmak için okuyalım. Okuduklarımız bizi uyutmasın, uyandırsın; oturtmasın, koştursun. Sömürmeye ve sömürtmeye değil, insanca yaşamaya götürsün. Başkalarının kölesi olmak yerine herkesin önderi, rehberi yapsın. Başkasına yalvarmak yerine başkalarının imdadına koşacak güce eriştirsin”