Ramazan Sonrası Kilo Artışı

'Sağlık Rehberi' forumunda Elfida tarafından 23 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]


  Ramazan sonrası hızla değişen yemek düzeni ve beslenme şekli bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu rahatsızlıklar başta sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ortaya çıkmaktadır. Kilo artışı çok hızlı gerçekleşir, kalp-tansiyon sorunları artar.

  Beslenme şeklindeki değişik kan şekeri değerini de olumsuz etkileyebilir. Ramazan ayı süresince özellikle 2. haftadan sonra yavaşlayan metabolizma için Ramazan Bayramı, yenilen tatlıların yağ olarak depolandığı riskli bir süreçtir

  Bayram sonrası aşırı kilo artışı, mide sindirim sistemi bozuklukları yaşamamak için sağlıklı ve dengeli beslenme ilkelerine bayramda da dikkat edilmesi gerekir.

  Ramazan sonrası Bayramda hamur tatlıları yerine daha çok sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Hamur tatlılarının kalorisi sütlü tatlılara oranla çok daha yoğundur. Örneğin 1 adet Şekerpare ve 2-3 adet lokma tatlısı 1 kase sütlaca eşittir

  Ramazan sonrası karbonhidrat kaynağı olarak esmer ekmek, çorba, meyve, esmer pirinç ya da makarnadan faydalanılması ve öğünlerin mümkün olduğunca az ve sık olmasına özen gösterilmesi gerekir.