Ramazan Bayramında İbadet

'Sorularla İslamiyet' forumunda Masal tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan Bayramında Yapılacak İbadetler


  Ramazan Bayramında Hangi İbadetler Yapılır


  Bayram insanları kaynaştırıp biraraya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Aslında ramazanda en büyük ibadet mezar ziyaretleridir. Müminler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kurânlar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

  “Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır“ mealindeki hadise dayanarak Ramazan ve Kurban bayramları bayram namazlarının kılınmasıyla başlar.

  Hz. Peygamber, “Arefe günü, kurban günü ve teşrik günleri biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme içme günleridir buyurmuştur.

  Bayram gecelerinde uyanık bulunmanın kalbin uyanıklığına vesile olduğunu bildirirlerdi. Bunu bir hadis-i şeriflerinde şöyle ifade etmişlerdi:

  “Sevabını Allahtan umarak iki bayram gecesinde kalkıp ibadet eden kimsenin kalbiRamazan Bayramında Yapılacak İbadetler - Ramazan Bayramında Yapılacak İbadetler Neler kalblerin öldüğü gün ölmez

  Bayramlarda diğer yapılacak önemli şey ise, akraba ziyaretleridir. Sevdiklerimizi ziyaret edip gönüllerini almak da bir ibadettir.