Ramazan Ayının Fazileti

'Dini Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 17 Haziran 2013 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan Ayının Fazileti Nedir



  Ramazan ayında oruç tutuyoruz en iyi şekilde Ramazan ayını ihya etmeye çalışıyoruz fakat Ramazan ayının faziletlerini tam olarak bilmiyoruz.Ramazan ayı onbir ayın sultanı rahmet ve bereket ayıdır.Hataların silindiği günahların affolunduğu aydır.

  Allahu Teala şöyle buyurmaktadır;

  Ramazan ayı insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık deliller olarak Kuranın indirildiği aydır. Bakara süresi 185.ayet


  Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammet s.a.v şöyle buyurmuştur;

  Ramazanı şerif ayı size bir bereket ayı olarak gelmiştir. Allahu Teala bu ayda rahmetiyle sizi o kuşatır. Bu ayda rahmet indirir, hataları siler, duaları kabul eder. Allahu Teala bu ayda hayır hususundaki yarışlarınıza bakar ve meleklere karşı sizinle iftihar eder. Allaha karşı hayır ortaya koyunuz. Çünkü bedbaht kişi, bu ayda Allahın rahmetinden mahrum olan kişidir.

  Bir başka hadisde şöyle denmiştir;

  Beş vakit namazla cuma, diğer cumaya kadar, Ramazan ayı diğer Ramazana kadar büyük günahlardan kaçınıldığı müddetçe küçük günahları örterler.

  Ramazan ayında yapılan ibadetlere çekilen zikirlere yapılan hayır ve hasenata verilen sevap diğer aylarda yapılan farz ibadetler gibidir.Ramazan Ayınd ayapılan farz bir ibadet başka aylarda yapılan 70 bin farz ibadet gibi sayılmaktadır.Ramazan ayında iftar veren kişinin bütün günahları affedelir ve cehennemden azda olur oruç tutan kişinin sevabı kadar iftar ettiren kişiyede sevap yazılır.