Ramazan Ayının Fazilet ve Esrarı

'Sorularla İslamiyet' forumunda EyLüL tarafından 18 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Ayının Fazilet ve Esrarı
  Ramazan Ayı ve fazileti
  Ramazan Ayının Fazilet ve Esrarı Nedir

  Mubârek Ramezân ayı, çok şereflidir.

  Bu ayda yapılan, nâfile nemâz, zikr, sadaka ve bütün nâfile ibâdetlere verilen sevâb, başka aylarda yapılan farzlar gibidir.

  Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir.


  Bu ayda bir orucluya iftâr verenin günâhları afv olur. Cehennemden âzâd olur. O oruclunun sevâbı kadar, ayrıca buna da sevâb verilir. O oruclunun sevâbı hiç azalmaz.


  Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafîfleten, onların ibâdet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de afv olur. Cehennemden âzâd olur.


  Ramezân-ı şerîf ayında, Resûlullah (s.a.v.), esîrleri âzâd eder, her istenilen şeyi verirdi.


  Bu ayda ibâdet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasîb olur.


  Bu aya saygısızlık edenin, günâh işliyenin bütün senesi, günâh işlemekle geçer.


  Elden geldiği kadar ibâdet etmelidir.


  Allahü teâlânın râzı olduğu işleri yapmalıdır.


  Bu ayı, âhıreti kazanmak için fırsat bilmelidir.


  Kur'ân-ı kerîm, Ramezânda indi.


  Kadr gecesi, bu aydadır.


  Ramezân-ı şerîfde, iftârı erken yapmak, sahûru geç yapmak sünnetdir. Resûlullah (s.a.v.) bu iki sünneti yapmağa çok önem verirdi. İftârda acele etmek ve sahûru gecikdirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeğe ve dolayısı ile herşeye muhtâc olduğunu göstermekdedir. İbâdet etmek de zâten bu demekdir.

  Hurma ile iftâr etmek sünnetdir.


  İftâr edince, (Zehebez-zama vebtellet-il urûk ve sebet-el-ecr inşâallahü teâlâ) düâsını okumak, terâvîh kılmak ve hatm okumak mühim sünnetdir.

  Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce müslimân afv olur, âzâd olur.


  Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır.


  Şeytânlar, zincirlere bağlanır.  Rahmet kapıları açılır.

  Kaynak: Mektubat Cilt 1, 45.Mektup
  Ramazan da Hergün Niyet Şart mı?
  Ramazan orucunu eda edebilmek için, hergün ayrı ayrı niyet etmek gerekir. Niyetin zamanı, gecenin başlangıcından, kaba kuşluk anına kadardır. Bu müddet içinde niyet edilmezse, farz eda edilmiş olmaz.


  Seferi Hali ve Oruç

  Misafir olan kimsenin seferilik halinde iftar etmesi mübah ise de oruç tutması daha faziletlidir. Ancak oruçlu iken sefere ilk çıktığı gün orucu bozmaması gerekir. Bununla beraber yolculuğa çıktıktan sonra iftar ederse kefaret gerekmez, yalnız kaza icab eder.

  Sefere çıkmadan önce iftar edilir de sonra yola çıkarsa kefaret lazım gelir.

  Gündüzün ilk vaktinde kasden orucunu yiyen kimse, sonra zorla sefere çıkarılmış olsa, keffaret üzerinden düşmez. Kendi arzusu ile de sefere çıkmış olsa hüküm değişmez.


  Üç Aylarda Oruç
  Halk arasında Recep, Şaban ve Ramazan aylarına üç aylar denilmektedir. Peygamberimiz peşpeşe bu ayları hiçbir zaman oruç tutmamış, bu şekliyle de ümmetine tavsiye etmemiştir. Hatta ramazan ayının dışında hiçbir ayı baştan sona oruçlu geçirmemiştir.


  Uçakla seyahat eden oruçlu şahıs iftarını nasıl yapar?
  Seyahate çıkan kişilerin, imsak ve iftarları bulundukları yere göre yapmaları gerekir. Uçakla seyahat eden oruçlu kişiler de, uçuş esnasında uçağın üzerinde bulunduğu yere göre imsak ve iftar yapmalıdırlar. Ancak çok hızlı uçaklarla kıtalararası yolculuk yapılması durumunda, imsak ile iftar arasında süre, anormal ölçüde kısa veya uzun olabilmektedir. Bu durumda, yolculuk yapacak kişi orucunu kazaya bırakabilir. Ancak oruca başlamış ise, imsake başladığı yere göre iftar edebilir.