Ramazan Ayında Yapılacak Dualar

'Sorularla İslamiyet' forumunda Yasemin tarafından 24 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Ramazan Ayında Yapılacak Dua Örnekleri
  Ramazan Ayında Yapılacak Dualara örnekler hazırladık sizler için Ramazan ayınd ayapılan dualar çok değerlidir.Mübarek günlerde bol bol dua etmeyi Kuranı kerim okumayı ihmal etmemek gereklidir.Ramazan ayında yapılan dualar geri çevrilmeyen dualar arasındadır.

  Ramazan ayı 11 ayın sultanıdır. Ümmet-i Muhammed'in ayıdır. Gündüzleri oruçla, geceleri teravih namazlarıyla ihya edilmektedir.Ramazan ayı Kur'an ayıdır. Ramazan ayında Kur'an okumasını bilen herkes bu ayda bir hatim yapması gerekmektedir.

  Allahummecalnî fîhi min'el-musteğfirîn, vec'alnî fîhi min ibâdik'es-sâlihîn'el-gânitîn, vec'alnî fîhi min evliyâik'el-mugarrabîn, bira'fetike ya erham'er-râhimîn.

  Manası

  Allah'ım! Bu günde beni mağfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarından ve mukarreb velilerinden kıl; lütuf ve şefkatin hakkında ey merhametlilerin en merhametlisi!

  Allahumme la tehzulnî fîhi li-tearruzi ma'siyetik, velâ tazribnî bi-siyâti negimetik, ve zehzihnî fîhi min mûcibâti sehatike, bi-mennike ve eyâdîke, ya muntehâ rağbet'ir-râğibin.

  Manası

  Allah'ım! Sana karşı işlediğim günahtan ötürü bu günde beni yalnız bırakma; azap kırbaçınla beni cezalandırma; bu günde gazabına vesile olacak şeylerden beni uzaklaştır; -sonsuz- lütfun ve nimetlerin hakkına, ey şevkli insanların en büyük arzusu!

  Allahummec'al siyamî fîhi siyam'es-saimîn ve giyami fîhi giyam'el-gâimîn ve nebbihnî an nevmet'il-ğafilîn ve heb lî curmî fîhi ya ilâh'el-âlemin ve'fu anni ya afiyen an'il-mucrimîn.

  Manası

  Allah'ım! Bu günde tuttuğum orucu gerçek oruç tutanların orucu gibi ve ibadetimi gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi kıl; bu günde beni gafillerin uykusundan uyandır; suçumu bu günde bağışla; ey alemlerin ilâhı! Affet beni, ey suçları affeden. Rabbim!

  Allahumme garribnî fîhi ilâ merzâtike ve cennibnî fîhi min sehatike ve negimatike ve veffignî fîhi li-girâeti âyâtike bi-rahmetike ya erhem'er-râhimîn.

  Manası

  Allahım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp, gazap ve azabından uzaklaştır. Bu günde ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl; rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi.