Ram Bellek Nedir

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Ram Bellek Ne İşe Yarar?
  Ram Bellek Çeşitleri


  RAM (Hafıza)
  [​IMG]
  Bilgisayarda çalışmakta olan bir programa ait komutlar ve verilerle daha sonra kullanılacak olan sonuç işlemleri hafızalarda saklanır.
  İşlemci ihtiyaç duyduğu komutu ilk önce L1 cache hafızada arar. Eğer işlemcinin aradığı komut burada yoksa L2 cache hafızaya bakılır. Eğer burada da yoksa sırayla, RAM ve HDD üzerindeki sanal hafıza üzerinde arar . L1 cache hafıza bunlar içerisinde en hızlı olanıdır ve genellikle işlemcinin üzerine imal edilir. L2 cache hafıza ise L1 e göre daha yavaş olmasına rağmen gene de hızı çok yüksektir. Bir kısım işlemcilerde (Celeronların ilk nesillerinde olduğu gibi) L2 cache hafıza bulmayabilmektedir. Bu durumda L1 cache hafızaya sığmayan komutlar L2 olmadığı için direkt olarak daha yavaş olan RAM a yazılmakta ve işlemcinin performansı düşmektedir. L2 cache hafıza genelde işlemcinin yakınındaki yüksek hızlı hafıza çiplerinden oluşur.


  RAM
  Günümüz bilgisayarlarında hem okunabilen hem de yazılabilen RAM (Read Acces Memory – Rastgele Erişimli Hafıza)ler kullanılır. RAMler birbirinden bağımsız hafıza hücrelerinden oluşur. Her hücrenin çift yönlü bir çıkışı vardır. Bu çıkış veri yoluna, veri yolu da işlemciye bağlanır ve işlemci ile RAM arasındaki bilgi alışverişi yapılır. Bu adresleme yöntemi ile RAMdeki herhangi bir hafıza hücresine istenildiği anda diğerlerinden bağımsız olarak ulaşılır. Rastgele erişim ifadesi buradan gelmektedir.
  RAMlerde bilgiye erişim hızı nanosaniyeler ile ifade edilir. Bu hız ortalama 50-60ns arasındadır. Fakat günümüzde kullanılan RAMlerde bu hız 8ns ye kadar düşmüştür.
  RAMlerin kapasiteleri 16Kdan başlayıp 512MBa kadar çıkmaktadır. Günümüz PClerinde ortalama 64MB RAM kullanılmaktadır.

  DRAM (Dinamik RAM)
  DRAM daha çok kişisel bilgisayarlarda kullanılan bir hafıza türüdür.
  DRAMlerde verilerin saklanması için üzerinde enerji depolayan kondansatörler kullanılır. Fakat bu kondansatörler zamanla (çok kısa zamanda) üzerlerindeki enerjiyi kaybederler. Dolayısıyla enerji varken 1 durumunda olan hücre enerji boşalınca 0a döner. Bu durumda bir transistörün açılıp kapanması suretiyle sürekli olarak bu enerjinin tazelenmesi gerekmektedir. Dinamik ifadesi buradan gelmektedir.

  SRAM (Statik RAM)

  SRAM lerde DRAMlerde olduğu gibi kondansatörler kullanılmaz. Bunun yerine her hücre için altı adete varan transistör kullanılır. Bu RAMlerde bilgiler yüklendikten sonra sabit kalır. Sürekli enerji tazelemesi gerekmemektedir. Bu tip hafızalar daha pahalıdır. Bu yüzden kişisel bilgisayarlarda fazla tercih edilmemektedir.

  EDRAM (Enhanced DRAM)

  Geliştirilmiş DRAMler L2 cache hafızada kullanılır. 35 ns. DRAM içerisine 256 bayt 15 ns. SRAM eklenmesi suretiyle oluşturulmuştur. EDRAM aynı zamanda SRAM bölgeleri, verileri, yavaş olan DRAM bloklarından toplayabildiklerinden hız kazanır. Veri istendiğinde yavaş olan DRAM 128 bitlik bütün bir bloğu hızlı olan SRAM gönderir.

  EDO RAM

  Anakart ya da video kartında ana hafıza olarak kullanılan EDO RAM ile CPU-hafıza bant genişliği saniyede 100 MBdan 200 MBa çıkarılmıştır. EDO RAMler Pentium işlemcili anakartlarda kullanılmıştır. Pentium IIler ile EDO RAMler yerini SDRAMlere bırakmıştır.

  SDRAM

  İşlemcilerin hızlanması ile birlikte bu işlemcilerin maksimum seviyede işlem görebilmeleri için yüksek hızlı RAMlere ihtiyaç duyulmuştur. SDRAMle birlikte işlemci ve RAM birbirine aynı saat hızında kilitlenirler. Böylece işlemci ve RAM aynı saat hızında senkronize olarak çalışmaktadır.
  Günümüzde kullanılmakta olan 66 MHz., 100 MHz, ve 133 MHz. SDRAMler vardır. Tercih edeceğiniz SDRAM tipi, işlemcinin kullandığı veri yolu saat hızı ile aynı olmalıdır. Yani 100 MHz. veri yolu kullanıyorsanız. PC 100 SDRAM kullanmanızda fayda vardır.

  SGRAM (Senkronize Grafik RAM)

  Video adaptörleri ve grafik hızlandırıcılarda kullanılan bir tür DRAM türüdür.
  SGRAMde SDRAM gibi 100 MHe kadar CPU saat hızına kendini senkronize edebilir. Bununla birlikte yoğun grafik işlemleri için bant genişliğini artırmak amacıyla gizli yazma ve blok yazma gibi bazı teknikleri kullanır.

  RDRAM
  Kısaca RIMM olarak adlandırılan bu RAM, 100 MHz sınırını aşarak 400 MHze kadar hızlı bir performans sağlamaktadır. Bu RAM çeşidi i810E ve i820 chipsetlerle uyumlu olarak çalışmaktadır.
  Bir Rambus DRAM, SDRAMden çok daha yüksek bir performans sunar.

  VRAM (Video RAM)

  Video adaptörlerinin kullandığı özel amaçlı hafızalardır. Klasik RAMin aksine, VRAM iki farklı aygıta eş zamanlı olarak bağlanabilir. Bu durum bir monitörün ekran güncellemesi için VRAMa erişirken bir grafik işlemcinin de aynı zamanda yeni veriler sunmasına imkan verir. VRAMler DRAMlerden daha pahalıdır ve daha iyi grafik performansı verirler.

  ECC (Error Correction Code)

  Bilindiği gibi bilgisayardaki bilgiler 1 ve 0lardan oluşmaktadır. Bu değerler bazen ortam hataları, elektronik parazitler veya kötü bağlantılar gibi sebeplerden değişebilmektedir. Mesela 1 değeri 0a dönüşebilir. Bu durum karşısında hatayı düzeltmek için ECC parite biti kullanılır.
  Alıntı​