Rahim ağzı kanseri aşısı

'Sağlık Rehberi' forumunda ZORBEY tarafından 8 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. rahim ağzı kanseri aşısı nasıl yapılır
  rahim ağzı kanseri aşısı fiyatları 2011
  rahim ağzı kanseri aşısı kimlere yapılır

  Rahim ağzı kanseri sık görülen kanser türlerinden biridir. Kadınlarda en çok ortaya çıkan kanserlerden biri olan rahim ağzı kanserini önlemek için kız çocuklarına yapılan bir aşı Acrupa ülkelerinden sonra artık ülkemizde de yapılmaya başladı. Kız çocuklarına yapılan rahim ağzı kanseri aşısının ileri yaşlarda kanserden koruduğu ortaya çıktı. Uzmanlar kız çocuklarını kanserden korumak için aşının yapılmasını tavsiye ediyor.

  Rahim ağzı kanseri aşısı kaç yaşında yapılmalıdır:

  Aşı 12 yaşından itibaren kız çocuklarına yapılabilir.Erkeklerde kullanımı henüz daha tartışmalıdır.Genellikle 12-26 yaş gurubuna önerilmekle beraber Amerikada zorunlu aşı kapsamına alınmıştır. Gardasil ve Cervarix olarak 2 aşı tipi piyasada vardır. Bu yaşlardan sonra da yapılabilir ancak vücutta aktif enfeksiyon varsa aşının o an yapılmış olması oluşmuş zararı yok ettiğini göstermez .Başlamış kanser olgusunu etkilediği veya yok ettiği düşünülmemelidir.Rahim ağzı kanseri aşısı, HPV aşısı yılda 3 doz şeklinde yapılır.0.,2. ve 6 aylar şeklinde yayılabilir.5 yıl sonra rahim ağzı kanseri aşısı tek doz tekrarlanması önerilmektedir

  Rahim ağzı kanseri aşısının zararları:

  Aşı sonrası bazı önemsiz alerjik reaksiyonlar olabilir ve geçicidir.HIV taşıyıcılarına,immun sistemi baskılayıcı tedavi alanlarda,kortizon kullananlarda kullanılmaması gerekir.Ayrıca HPV aşısı hamilelere de uygulanmamalıdır.

  Rahim ağzı kanseri aşısının yapılması ( cervarix veya Gardasil) kanser riskinin tamamen yok olduğunu mu gösterir:
  Yapılan aşı HPV nin bazı tiplerine karşı koruyucu olsa da tüm tiplerini kapsamadığından risk her zaman kontrol altında tutulmalı düzenli smear örnekleri, jinekolojik check-up lar kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  Rahim ağzı kanseri aşısının fiyatı ücreti nedir:

  Rahim ağzı kanseri aşısı Avrupa ülkelerinde 360 dolardan başlıyor. Ülkemizde ise tek dozu 245 Tl olarak belirlenmiştir. Sosyal güvencemiz olan sosyal sigortalar bağkur ödememektedir.