Rahat Bir Uyku İçin Okunacak dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Yasemin tarafından 6 Mart 2014 tarihinde açılan konu


 1. Rahat Bir Uyku İçin Okunan dua  Gece yattığınızda uyuyamıyorsanız bu gibi sıkıntılı durumlarda okunması tavsiye edilen bir dua vardır işte rahat bir uyku uyuyabilmeniz için okunacak dua;

  uyuyamayaninokuyacagi-dua.

  Rahat uyumak için dua burada bulunmaktadır. Uyku probleminiz varsa buna bir çare bulamıyorsanız, rahat uyumak için dua ediniz. Rahat uyumak için dua;

  Hz. Ali r.a. rivayet ediyor.

  Allah Ra-sûlü (s.a.v.) uyumak için yatağa yatınca şöyle duâ ederdi:
  Allâhumme eslemtu nefsî ileyke ve vec-cehtu vechî ileyke ve fevvadtu emrî ileyke ve elce'tu zahrî ileyke âmentu bikitâbike'l-munzeli ve nebiyyike'l-mursel.

  Allah'ım! Kendimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim, işimi sana bıraktım, sırtımı sana dayadım, indirilen kitabına ve gönderilen peygamberine îmân ettim.

  (Nesâî: 772)

  Berâ b. Azîb (r.a.) rivayet ediyor: Allah Rasûlü (s.a.v.) uyuyacağı zaman şöyle derdi: "Bismike ahyâ ve emût." Senin isminle dirilir, senin isminle ölü¬rüm. Bu hadîs-i şerif değişik şekillerde rivayet edilmektedir.

  Hz. Huzayfe(r.a.)'dan da şöyle rivayet edilmektedir: "Allâhumme bismike ahyâ ve emût." Allah'ım! Senin isminle dirilir, senin isminle ölürüm. (Nesâî, Atnelu 'l-Yevtn: 749) Bazı rivayetlerde ise "ölüm" lafzı önce, "hayat" lafzı sonra gelmektedir.
  Uyuyamayan kişilerin okuyacağı dua
  Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.
  Uyuyamayan kişleirn okuyacağı duanın manası:

  Allah’ım, yıldızlar söndü, gözler kapandı. Sen ise hayat sahibi, daima duran ve tutansın. Seni ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Ey Hay olan Allah’ım, Kayyûm olan Allah’ım, gecemi rahat kıl gözlerimi kapatıver.
   


Similar Threads: Rahat Uyku
Forum Başlık Tarih
Dualar ve Faziletleri Rahatlamak İçin Okunacak Dua 13 Kasım 2013
Dualar ve Faziletleri Doğumun Rahat Olması İçin Duâ 8 Mayıs 2012
Dualar ve Faziletleri Doğumun rahat ve kolay olması için okunacak dua 7 Ağustos 2011
Dualar ve Faziletleri Doğumun rahat olması için dua 24 Şubat 2011
Dualar ve Faziletleri Sabah Uykudan Uyanında Okunacak Dualar 15 Mart 2014