Rafting bölgeleri, rafting parkurları

'Spor Gündemi' forumunda YAREN tarafından 3 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Rafting bölgeleri nerdedir


  Alara Çayı

  Antalya’ya bağlı olan köprülü beldesindeki dağların eteklerinden şelale yaparak doğan alara çayı, manavgat’ın boztepe köyü yakınlarından denize dökülmektedir. Çayın uzunluğu 70 km dir. Bahar ayları bu bölgede rafting için en ideal sezondur.Alara çayı’nın güçlük düzeyi 3-4 arasıdır.

  Zamantı Irmağı

  Seyhan nehri’nin toros dağları arasında akan kolu zamantı ırmağı’nın güçlük düzeyi 3.. ırmağın yahyalı ilçesinden geçen kısmında son yıllarda güçlük düzeyi 5-6 olan bir parkur belirlenmiş. Bu parkur, profesyonel raftingçilere hitabediyor.

  Göksu Çayı

  Seyhan nehri’nin kolu olan göksu çayı coşkulu akışı ve kuvvetli debisiyle rafting turizmi için idealdir. Göksu çayı’nın hadım-silifke arasında kalan kesimi 4 günlük ekspedisyonla aşılır.

  Melen Çayı

  Bolu sınırlarında bulunmakta olan melen çayı’nda rafting için en iyi sezon bahar aylarıdır. Bu aylar debinin en yüksek olduğu zamanlardır. Melen çayı güçlük düzeyi 4 olan bir parkurdur.

  Dalaman Çayı

  Muğla il sınırları içerisinde kalan dalaman çayı, farklı güçlük derecelerinde ve birbirinden bağımsız iki parkurdan oluşur. Bölgede en ideal rafting vakti mayıs ve ekim ayları arasıdır. Dalaman çayının üst parkuru 2-3, alt parkuru ise 1-2 güçlük derecesindedir. Alt parkurda mayıs-kasım ayları arasında rafting yapılabilmektedir.


  Çoruh Nehri

  Dünyada rafting için uygunluk sıralamasında il 10′un içerisinde olan çoruh nehri, toplamda 260 km’lik parkuru ve muhteşem kanyonları ile rafting tutkunları için bulunmaz bir yerdir. Billur gibi dereleri, pirinç tarlaları, tarihi kilise ve kaleleri, 4000 metreye varan dağlarının karla kaplı zirveleri, çavlanları ile büyüleyici bir bölgedir. Çoruh nehri güçlük derecesi 5′e kadar olan parkurları ile mayıs-ağustos döneminde rafting için uygun bir nehirdir. Nehrin bilhassa bayburt-yusufeli-oltu arasında kalan kesiminde uluslararası yarışmalar düzenlenir. Bölge turizm açısından az gelişmiş olmasına karşın sıcakkanlı misafirperver yöre halkı sizi etkileyecektir.

  Köprüçay ( Köprülü kanyon )

  Antalya ile side arasında bulunmakta olan köprüçay bilhassa eylül-ekim ayları arasında raftinge elverişlidir. Güçlük düzeyi 2-3 olan köprüçay geçişinde genellikle iki kişilik raftlar tercih edilir. Yeni başlayanlar için en ideal bölge, güçlük düzeyi 1-2 arası olan nehrin denize dökülmeden önceki son parkurudur.

  Manavgat Çayı

  Zorluk derecesi 5 olan manavgat çayı profesyonel raftingçiler için ideal bir rafting bölgesidir.


  [​IMG]