Radyonun Hedef Kitlesi Kimlerdir

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Masal tarafından 6 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


  1. Radyoda Hedef Kitle


    Radyo Dinleyen Hedef Kitle Grubu


    Radyo yayınlarının kamusal yayıncılık anlayışından çıkmasıyla ve yayıncılığın görece kolaylaşmasıyla birlikte ulusal, bölgesel ya da yerel pek çok radyo yayın hayatının içinde yerini aldı. Radyolar hangi ölçekte yayın yaparsalar yapsınlar, her binin bir yayın anlayışları mevcut ve bu anlayışlar çerçevesinde de farklı hedef kitlelere yönelik olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar. Genellikle yayınlanan müzik türüne göre sınıflandırılsalar da, son yıllarda müzik kadar haber ve spor alanlarında da ağırlıklı olarak yayın yapan radyolar yayın hayatına girdi. Reklam ajansları ya da reklam çalışması yapan firmalar açısından radyoların tercih edilmeleri genellikle dinlenme oranları oluyor ancak bu süreç öncesinde hedef kitle tarafından tercih edilen radyolar da belirlenmiş oluyor.

    Radyo kişisel-öznel bir iletişim aracıdır. Bu nedenle radyonun yayınının saptanan hedef kitledeki bireylere tam olarak ulaşması, en yüksek etkiyi yapmak açısından önemlidir. En yüksek etkiyi sağlayabilmek için de hedef kitlenin tam olarak bilinmesi gerekir.

    Hedef kitleyi tam olarak belirledikten sonra, bu kitleye göre bir yayın planlaması yapmak esastır. Yayın planlaması radyoyu başarıya götürecek olan dinamodur. Bu, radyo açısından bakıldığında görünenler. Bir de dinleyici açısından bakalım. Çünkü, bir radyonun hedef kitlesine göre yayın yapması tek başına yeterli değildir. Hesaba katılması gereken bir başka önemli nokta, dinleyicinin radyo ile ne yaptığıdır. Dinleyici radyoyu bütün dikkatini vererek mi dinlemektedir? Yoksa radyoyu çevrede bir fon olarak, yani geri planda mı dinlemektedir? Hedef kitle, zamanının önemli bir bölümünü otomobilde geçiren hareketli bir grup ise, otomobilde geçirilen süre ne kadardır? Otomobil kullanırken tercih ettiği yayın, söz yayını mıdır, müzik yayını mıdır? Hedef kitle içindeki dinleyicilerin televizyonu tercih ettikleri zaman dilimleri hangisidir? Yaş gruplarının radyo tercihi ne yöndedir? Eğitim durumuna göre ağırlıkla seçilen radyo hangisidir? Bütün bunlar, hem hedef kitleyi belirlemek açısından hem de radyonun dinleyici ile en uyumlu ilişkiyi kurması açısından belirleyici olan faktörlerdir.