Radyonun Çok Kısa İcat Hikayesi

'Ders notları' forumunda Masal tarafından 3 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Radyonun İcadı Nasıl Olmuştur


  Radyonun İcadı Hakkında Bilgi


  Radyo tekniğinin birçok babası var. İtalyanlar, İngilizler, tabii Amerikalılar ile Ruslar, radyo tekniğini kendilerinin bulduğunu ileri sürüyorlar. Bazı Amerikalılar, Edisonun ilk diyodu geliştirdiğini, diyotsuz da radyo düşünülemeyeceğini anımsatıyorlar.

  Ancak, yüksek frekans alternatörü denilen buluşu yapan ve 46 yıl boyunca General Electric Şirketinde çalışan Ernst Alexandersonun adından da söz ediliyor. 1904 yılında işe girişen Alexanderson, 1906 yılında Amerikada ilk deney niteliğindeki radyo yayınını mümkün kılan kişi olmuştu.

  Marconi ile Popofun 1895 yılında hemen hemen aynı sıralarda radyo yayınları yapma tekniğini bulduğu anlaşılıyor. Ancak Guglielmo Marconi, iyi bir tüccar olduğundan hemen buluşunu bütün dünyayı gezerek duyurmayı başaran kişi olmuş. Aslında Popof, kötü hava koşullarını ve yıldırımları önceden haber alabilmek için bir yenilik düşünmüştü. Havadaki statik ya da atmosferik elektrik derecesini ölçmeyi akıl etmiş ve bu arada radyoyu geliştirmişti güvenliğinide. Orta ya da uzun dalga istasyonlarını dinleyenler, yaklaşmakta olan kötü hava koşullarının, radyoların aldığı parazitlerle çok önceleri farkedildiğine tanık olmuşlardır.
  Savaş gemilerindeki haberleşme haklarıyla ilgili olarak yıllar yılı Marconiyle patent davaları sürdüren ve bu nedenle radyoculuğun tekniğini en iyi incelemiş olan Amerikan Deniz Kuvvetleri, Popofun Marconiye göre daha iyi bilim adamı olduğunu kaydediyor.