Radyonun Çalışma Sistemi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 3 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Radyonun Çalışma Sistemi Nedir  Radyonun Çalışma Prensibi  Radyo dalgaları müziği, konuşmaları, resimleri ve bilgiyi görünmez bir şekilde havayla milyonlarca kilometre uzağa iletebilirler, bu her gün binlerce farklı biçimde olmaktadır. Radyo dalgaları insanlar tarafından görünmez ve dokunulamaz olsalar bile, insanlık tarihini tamamen değiştirmiştir. Bugün cep telefonu, kablosuz telefon ve bunlar gibi binlerce kablosuz teknoloji hakkında konuşuyorsak da tüm bunlar iletişim için radyo dalgalarını kullanır.

  Günümüzde tüm radyolar veri aktarmak için sinüs dalgalarını kullanır. Sinüs dalgalarının kullanılmasının sebebi birçok farklı insan ve cihazın radyo dalgalarını aynı anda kullanmak istemesidir. Eğer radyo dalgalarını görmenin bir yolu olsaydı, onları binlerce farklı sinüs dalgası biçiminde olduğunu görürdünüz. Şuanda etrafınızda tv, radyo, polis-itfaiye, uydu, cep telefonu, gps gibi cihazların radyo dalgaları bulunmaktadır. Her radyo dalgasının farklı sinüs dalga frekansı bulunur, bu dalgaların nasıl yayıldığını belirler.

  Herhangi bir radyo iki temel parçadan oluşur
  • Verici
  • Alıcı
  Verici herhangi bir veriyi( ses,resim,vb.) bir mesaj sırasıyla alır ve bunu kodlayarak sinüs dalgasına çevirir daha sonra bunu radyo dalgası halinde iletir. Alıcı bu radyo dalgalarını sinüs dalgası olarak alır ve kodu çözer. Hem alıcı hem de verici radyo dalgalarını yaymak ve almak için anten kullanır.