Radyoaktif elementlerin gıdalar üzerindeki etkileri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Misafir tarafından 23 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. radyoaktif elementlerin gıdalar üzerindeki etkileri nelerdir?
    2. Cevap: Radyoaktif elementlerin gıdalar üzerindeki etkileri

  Gıdalarda bozulmaya sebep olan mikroorganizmalar,ve biyokimyasal olayların miktar ve faaliyetlerinin engellenmesi, azaltılması, yok edilmesi, gıdaların raf ömürlerinin uzatılması, olgunlaşma süresinin kontrolünü sağlamaktır.

  Radyasyon; bakteriler, gıdaların bozulmasına sebep olan mikroorganizmaları, küf ve mayaları inaktive eder. Radyasyon meyve ve sebzelerde, olgunlaşmayı ve bununla birlikte normal biyolojik değişiklikleri ve son aşamada da yaşlanma halini kontrol ederek, taze meyve ve sebzelerin raf ömürlerini uzatmada etkendir. Aynı zamanda radyasyon, depolanma sırasındaki gıda zararlarını, böcek ve haşere, parazit kurtçukları ve hastalığa neden olan organizmaları yok eder.

  Gıdaya verilmesi gereken uygun dozun üzerinde doz verilmesi, ürüne zarar vererek, ürün kalitesi bozabilir. Soğurulan doz birimi için kullanılan özel isim Gray dir. Gray (Gy) iyonize radyasyonun maddenin 1 kilogramının soğurduğu 1 joule’lük enerji miktarı anlamına gelir. Gıda ışınlamasında kullanılmak üzere FAO/WHO Codex Alimentarius Komisyonu tarafından tavsiye edilen radyasyon dozu 10 kGy’i geçemez. Bu değer, suyun 2.4 0C sıcaklık artışı için ihtiyaç duyulan ısı miktarına eşittir.
   


Yükleniyor...
Benzer Konu başlıkları - Radyoaktif elementlerin gıdalar
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,957
 2. HazaN
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,091
 3. HazaN
  Yanıt:
  1
  Gösterim:
  3,361
 4. Wish
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  19,140