Pusula Nedir Pusula Ne Zaman İcat Edilmiştir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 11 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pusula Nedir Pusulanın icadı Pusula Ne Zaman İcat Edildi

  Pusula Dünyanın manyetik sahasının yönüne bağlı olarak ibresi daima sabit doğrultuda kalmak suretiyle yön gösteren bir cihazdır.

  Pusula, yön gösteren, kerteriz alıp mevki bulmaya yardım eden mıknatıslı veya cayro ile çalışan seyir aleti, ya da ortasında bir mil üzerinde serbestçe duran ve uçları yerin manyetik kutuplarına yönelerek kuzey doğrultusunu anlamaya yarayan mıknatıslanmış bir iğne yerleştirilmiş, manyetik olmayan bir maddedenyapılmış kutu olarak da tanımlanabilir.

  Pusulanın mucidi çinlilerdir. Manyetik bir ortamda serbest bırakılan bir obje nin kuzeye yöneleceği prensibinden hareket edilerek pusulanın keşfi gerçekleşti. Çinliler, MS100 yılında pusulayı icat etti.

  Bir başka teoriye göre ise önce Çinliler tarafından keşfedilip, Araplar vasıtasıyla Avrupa medeniyetine ulaşmıştır. Fransa 'da pusuladan ilk olarak 1200 'de söz edilmeye başlandı. Bunu, 1207'de İngiltere ve 1213'te İzlanda izledi.
  O zamanlar pusulanın ilkel bir yapısı vardı. İlk önemli gelişmeyi gerçekleştiren Pierre de Maricourt oldu (1269). İğneyi bir mile geçirdikten sonra, bunu bir yanı saydam ve derecelenmiş bir kutunun içine yerleştirdi.
   
 2. Güzel kardeşim Vikipedi 13. Yüzyıl diyo lütfen biraz dikkat!!!
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Ağu 2014
 3. Pusula ne zaman icat edilmistir??????????

  Benim adim miray

  cevap verir misiniz lutfen

  Şu anda lazim hemen yazmam lazim

  ben 6/A ya gidiyorum
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ara 2015