Pullanan Cilt İçin Maske Önerisi

'Kişisel Bakım' forumunda Wish tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu


  1. Hem süt hem de bal cildi nemlendiren, derinlemesine temizleyen, anti bakteriyel bileşenler içermektedir. Bal cilt için çok iyi bir nemlendiricidir ve antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar, ciltte yaşlanma etkilerini hızlandıran serbest radikallere karşı direnci arttırır.

    Ballı yoğurt maskesini hazırlamadan önce nasıl bir bal ve ne tür bir yoğurt kullanmanız gerektiği hakkında kısaca bilgi verelim. Organik olarak üretilmeyen bazı sütlerde hayvan süt verme dönemindeyken takviye olarak verilen hormonların bazı kalıntıları olabilir. Bu hormonlar sütün cilde olan olumlu etkisini azaltabileceğinden yüz maskesi hazırlarken organik sütten üretilen yoğurt kullanın. Bal seçiminde ise ekstra şeker eklenen ballar yerine doğal balı tercih edin. Eğer balı ve yoğurdu doğru seçerseniz hazırlayacağınız maske çok daha kısa sürede etkisini gösterecektir.

    Maskeyi hazırlamak için 1-2 yemek kaşığı yağsız organik yoğurda ve 1-2 yemek kaşığı tatlandırılmamış doğal bala ihtiyacınız olacak. Bal ve yoğurdu bir kapta iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze parmak uçlarıyla masaj yaparak eşit miktarda dağıtın. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.
    Süt alerjisi sık rastlanan bir sorundur. Eğer maskeyi uyguladıktan sonra batma, yanma, şişlik veya kızarıklık oluşursa hemen yüzünüzü yıkayın. Bu, yoğurdun içinde bulunan laktoz veya kazein’e alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Eğer süt alerjiniz varsa balı tek başına nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.