Puantilizm - Noktacılık (Resim Yapma Teknikleri)

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 18 Oca 2011 tarihinde açılan konu

 1. puantilizm noktacılık,puantilizm nedir,puantilizm hakkında bilgi,noktacılık puantilizm,noktacılık sanatı,noktacılık nedir

  Resim Yapma Teknikleri (Puantilizm - Noktacılık )

  [​IMG]

  Noktacılık (Resim Teknikleri)

  Noktacılık veya puantilizm, 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında Fransız yeni izlenimciresim tekniğidir. Bu teknikle yapılan resimlerde, çok sayıda ufak temel renk noktası, birbiriyle karıştırılmadan bir araya getirilerek izleyicinin gözünde çeşitli ara renklerin illüzyonu oluşturulur.

  Puantilizm, insan gözünün, birbirine yakın duran ufak renk noktalarını birleşik görmesi esasına dayanır. Bu tekniği başarıyla kullanabilmek, renk teorisi konusunda iyi bir eğitim gerektirir. Puantilizm (Fr. pointillisme) kelimesi ilk olarak 1880'lerde bu teknikle alay eden sanat eleştirmenleri tarafından kullanılmış olsa da, bugün küçümseme anlamı içermez.

  Puantilizm tekniğini başarıyla kullanan ressamlar arasında Georges Seurat, Paul Signac, Camille Pissarro ve Henri-Edmond Cross sayılabilir.

  Günümüzün televizyon ve bilgisayar ekranlarının çalışma prensibi de aslında puantilisttir, çünkü bu cihazlarda çok sayıda küçük kırmızı, yeşil ve mavi nokta bir araya getirilerek geniş bir renk paleti yaratılır.
   
 2. Cevap: Puantilizm - Noktacılık (Resim Yapma Teknikleri)

  ılkokul yıllarımı hatırladım sınıfın iç bır tıklamadır alır giderdı muziplik olsun dıye bende bıraz daha kalemımı hızlı vururdum sıralarakı bır rıtım oluşsunda neşe bulalım dıye hey gidi günler heeey teşekkürler canım maziden güzel bir anı yaşattın