Psikolojide Savunma Mekanizmaları Nelerdir?

'Sağlık Rehberi' forumunda Derya Yıldırım tarafından 17 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

Etiketler:

 1. Psikolojide Savunma Mekanizmaları

  Günlük yaşamda adını bilmesek de birçoğumuz farkında olmadan savunma mekanizmalarına başvururuz. Fakat savunma mekanizmalarının çok kullanılması bazı yanlışların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Belli başlı savunma mekanizmalarına bakmak gerekirse şu şekilde değinebiliriz.
  Benlik organizmanın çevreye olan uyumunu sağlamak için çaba göstermeye çalışır. Altbenlik'den gelen istekler doyum ararken, üstbenlik'in kurallarına da uyma çabası gösterir. Şayet üstben altben'den gelen isteklerin doyurulmasına izin vermez ise ve katı kuralları beni zorlarsa ben zor duruma düşer ise çözüm yolu olarak farklı savunma mekanizmaları kullanılmaya çalışır. Bu savunma mekanizmaları eğer benliği kuvvetlendirici etkilerde bulunurlar ise sağlıklı, ama benliğin işlevini engelleyici etkilerde bulunurlar ise patolojik olarak anlaşılırlar. Freud'a göre bebek "id" ismini verdiğimiz içgüdüsel kuvvet ile dünyaya gelir ve id yaşamak için gerekli olan cinsellik ve saldırganlık içgüdülerinin deposudur. İd devamlı olarak sonucu ne olursa olsun doyurulma çabası ve haz alma içindedir.

  Süper ego ise toplumun istek ve sorumluluğunu içine almaktadır. Süper ego çocuğa ailesi ve toplum tarafından yüklenen ananevî değerlerin temsilcisi olup mükâfat ve cezalarla etkinleştirilir. Süper ego bireyin, davranışlarının yanlış ve doğru olduğuna karar verip toplum tarafından onay verilen değer yargılarına göre davranmasını ister ve 3 yaşından sonra gelişmeye devam edip, 5-6 yaşından sonra sağlıklı işlev gösterebilir. İd'in devamlı haz almayı istemesi ve süper egonun onu hazı ertelemesi kişide çalışmaya ve kaygının artmasına sebebiyet verir. Benzer bir durumda ego akıllı bir araç olarak ikisinin ortasını bulmaya ve çatışmanın azalmasını ister. Ego id'i denetim altında tutar ve gerçek dünya ile id arasında maşa görevi görür. Ego, pratik ve akılcı olarak; id'in arzu ve isteklerini mümkün olduğu kadar yerine getirmeye çalışır ve onu eğitmeye çaba göstermez. Bu üç öğeden birinin olmaması kişilik bozukluğuna neden olur. Ego'nun yeterince gelişemediği ve çocukta endişenin çok fazla olduğu durumlarda denge sağlanamayabilir ve benzer durumlarda kişi savunma mekanizmalarını kullanmaya çalışır. Lakin savunma mekanizmalarının çok kullanılması da birtakım bozuklukların ortaya çıkmasına sebep verebilir.
  Psikolojide Savunma.
   


Similar Threads: Psikolojide Savunma
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Psikolojide Süperego Nedir? 14 Haziran 2011
Sağlık Rehberi Psikolojide Ego Nedir? 14 Haziran 2011
Sağlık Rehberi Freud Savunma Mekanizması 29 Mart 2012
Sağlık Rehberi Savunma Mekanizmaları 3 Ocak 2009