PRP tedavisi nedir? nasıl uygulanır

'Kadınca' forumunda Habibe tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  PRP tedavisi nedir? nasıl uygulanır


  PRP tedavisi son yıllarda kullanılmaya başlanan yeni tedavi yöntemlerinden birisidir. Aslında PRP tedavisi tıbbın bir çok alanına girmiş durumdadır.

  İlk başlarda kullanma amacı yüz gençleştirme ve leke tedavileri olsada günümüzde çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. PRP tedavisi kanın iyileşme faktörlerinin zengin olduğu bölümünün ayrıştırılıp vücudun çeşitli yerlerine enjeksiyonudur. Bu enjeksiyonların amacı kullanıldığı bölgeye göre değişmektedir. yüz gençleştirmede ki amaç, kanın iyileşme faktörlerinin bulunduğu bölüm ayrıştırılıp yüze uygun bir teknikle uygulanması yöntemidir. Bu yüz gençleştirme bölümünde işe yarar. Bu kullanımda cilt lekelerinde de ciddi anlamda bir iyileşme görülmektedir. Estetik amaçlı uygulamalarda PRP tedavisi daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlardan biriside çatlak tedavileridir. PRP tedavisi ile vücudun iyileşme faktörleri çatlak bulunan bölgelerde bu çatlakları daha çabuk bir şekilde düzeltmeye yönelir.

  PRP tedavisi şu şekilde uygulanır. Kanımızın plazma kısmı ayrıştırılır. İyileşme faktörlerinden zengin olan kısımlar tedavi uygulanan bölgelere enjeksiyonlar halinde verilir. bu enjeksiyonlar uygulanacak tedaviye göre değişir. Eğer eklem problemlerinde kullanılacak ise PRP tedavisi ilgili dokunun içine enjekte edilir.

  Sivilce izlerinin tedavisinde PRP tedavisi son yıllarda gelişen etkili bir yöntemdir. Plateletlerine ayrıştırılan plazmaların sivilce izlerine uygun şekilde enjeksiyonu yöntemi sonucunda sivilce izlerinde gözle görülür bir şekilde iyileşme görülür. Eğer sivilce izleri yüzeysel ise tamamen iyileşme görülmektedir, daha derin izlerse o zaman PRP tedavisini diğer bazı yöntemler ile kombine olarak uygulanması gerekebilir.