Projeksiyon Perdesinde Kalite Kriterleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda HazaN tarafından 11 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Projeksiyon perdesinin performansını etkileyen faktörler
  Projeksiyon perdesinin kalitesini ne etkiler


  1. Projeksiyon Perdesinin Yüzeyi: Projeksiyon perdesinde kullanılan yüzeyin özel projeksiyon yüzeyi olması çok önemlidir. Çünkü bu hem çözünürlüğü hem de parlaklığı etkilemektedir. Kaliteli projeksiyon perdelerinde 1.1 oranında kazanım özelliği olan mat beyaz projeksiyon yüzeyi kullanılmaktadır.
  2. Projeksiyon Perdesinin Işık Geçrgenliği: Projeksiyon perdesinin yansıtılan projeksiyon ışığını arka tarafına geçirip geçirmediği çok önemlidir. Eğer perdenin arka tarafına ışık geçiyorsa siz ön yüzeyde projeksiyon cihazını tam performanslı izleyemiyorsunuz demektir. Kaliteli projeksiyon perdelerinde ışığın tam olartak kesilmesi için arka tarafı siyah özel projeksiyon yüzeyi tercih edilmektedir.
  3. Ön Yüzeydeki Kontrast Çerçevesi: Perdenin ön yüzeyinde bulunan siyah kontrast çerçevesi çoğu kullnıcı için çok basit bir detay olarak görünsede projeksiyon görüntüsü bu çerçeveye oturduğunda oluşturduğu kontrast hissi sayesinde seyir zevkini önemli ölçüde artıran bir faktördür.
  4. Perdede kullanılan mekanizmanın sağlamlığı:projeksiyon perdesinde performans tamamen perdede kullanılan yüzey ile ilgili olsa da bu perdeler sürekli açılıp kapanacağından, aktif olarak kullanıcağından perdenin sağlam ve kullanışlı bir mekanizmaya sahip olması da önemlidir. Perde stor mekanizmalı ise mekanizmadaki yayın kuvveti, motorlu ise motorun çalışma sessizliği ve uzaktan kumandanın etki alanı ve çalışma şekli, ayaklı ise tripod ayağın sağlamlığı ve malzemesi gibi konulara dikkat edilmelidir.
  5. Perdenin Fiyatı: “Bu kadar özelliği birarada istiyorsanız karşılığını da vermek zorundasınız gibi bir yaklaşıma gerek yok. Bu saydığımız özelliklere sahip projeksiyon perdelerini piyasada makul fiyatlara satan yerler de mevcut. biraz araştırmak lazım sadece.