proje hazırlamada arastırmanın önemi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Blue tarafından 27 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ön-araştırma, konu hakkında bilgi toplamaktır. Bilgi toplamak için kütüphanelerin önemini biliyorsunuz. Kütüphanelerdeki kitaplar, dergiler, kasetler, CD’ler, hatta haritalar size yardımcı olabilir. Devlet kurulu. ları, sivil örgütler, yerel üniversiteler, müzeler, tarihi yerler, milli parklar, hayvanat bahçeleri, botanik parkları ve hastaneler gibi birçok yere gidip konunuzla ilgili uzmanlardan bilgi alabilirsiniz. Bu arada işlerin yavaş yavaş arttığını fark edeceksiniz. Bu nedenle, düzenli olmak çok önemlidir. Bu düzeni sağlamanıza bir günlük ya da bir dosya yardımcı olabilir. Yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı günlüğünüze kaydedin ve bulduğunuz tüm belgeleri bir dosya içinde saklayın. Günlük tutmanın ya da dosya tutmanın yararını projenin sonraki aşamalarında daha iyi anlayacaksınız. Çünkü, bir sorun çıksa hemen defterinizdeki notlarınızdan sırayla yaptıklarınızı kontrol edip sorunu kolayca bulabilir ve dosyanızdaki belgeleri tekrar gözden geçirebilirsiniz.

  Artık bir sorunuz var ve bunun yanıtını bulmak için ön araştırma yapacaksınız. Bu aşamada bir dedektiften farkınız yok. Sorunuzun yanıtına ışık tutacak her şeyi öğrenmelisiniz. Öyleyse "Tohum nasıl büyür?", "Büyürken nelere gereksinimi vardır?" gibi türlü soruların yanıtını bulmak üzere harekete geçebilirsiniz.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Tem 2014
 2. Proje hazırlarken araştırma yapmak projenin doğru ve üretken olmasını sağlar. Proje ödevi için ise ödeve başlanmadan önce konu ile ilgili araştırma yapılmalı ve projenin oluşturulmasında kullanılacak kaynaklar belirlenmelidir. Araştırma zaten proje hazırlamanın temel direğidir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Tem 2014