Probiyotikler

'Bebek Bakımı' forumunda EyLüL tarafından 11 Haziran 2011 tarihinde açılan konu 1. Probiyotik
  Probiyotikler

  Probiyotikler, son yıllarda bebek mamaları, bazı gıdalar ve ilaçlarla sık sık karşımıza çıkan bir kavram. Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla probiyotikler, uygun miktarda alındığında sağlığa olumlu etki yapan mikroorganizmalardır. Yunanca kökenli olan probiyotik kelimesi, yaşam için anlamına gelmektedir. Bu kelime, 1960’lardan beri kullanılmaktaysa da, probiyotik içeren yoğurt, kefir gibi gıdaların sağlık üzerindeki olumlu etkileri asırlardır bilinmektedir.

  Probiyotikler sıklıkla bakteri ( örneğin lactobacillus, bifidobacterium …vb ), bazen de maya (örneğin saccharomyces ) grubundandır.
  Prebiyotikler ise, probiyotiklerin çoğalmasını, aktivitesini destekleyen sindirilemeyen kompleks karbonhidratlardır. Örneğin anne sütü zengin bir prebiyotik kaynağıdır. Tam tahıllar, baklagiller, meyveler de prebiyotik kaynağıdırlar. Probiyotik içeren gıdalar veya ilaçlar, prebiyotiklerle birlikte daha etkili olmaktadır.
  Her insanın vücudunda yaşamını onlarla birlikte, hatta onlar sayesinde sürdürdüğü normal flora bakterileri mevcuttur. Bu normal flora sayesinde;bağışıklık sistemimiz gelişir, besinlerin sindirim ve emilimi gerçekleşir ve patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmalardan korunuruz. Bazen; antibiyotikler, stres, kötü beslenme, bağışıklığı baskılayan durumlarda normal flora dengesi bozulur. Böyle durumlarda, dengeyi yeniden kurabilmek için probiyotiklerden yararlanabiliriz.