Presbiyopluk nedir, Presbiyopluk tedavisi

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 22 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


  1. Presbiyopluk hastalığı, Presbiyopluk belirtileri, Presbiyopluk nasıl bir hastalıktır, Presbiyopluk ne demek, Presbiyopluk tedavisi nedir, Presbiyopluk hastalığının zararları

    Göz merceğinin esnekliği yaşla birlik*te değişir. Çocuklukta çok esnek olan mercek, yıllar geçtikçe bu özelliğini yitirir ve 70 yaşına doğru neredeyse hiç esnekliği kalmaz. Mercek sertleş*tikçe değişik uzaklıklar üzerinde odak*lama güçleşir.

    Mercek en düşük eğrilik konumunda sertleşme eğiliminde oldu*ğundan, yaş ilerledikçe göz giderek daha uzaktaki nesneleri odaklayabilir. Bu nedenle sağlıklı gözde net görülen en yakın nokta 20 yaşlarında yaklaşık 17 cm, 45 yaşından sonra ise yaklaşık 40 cm’dir.

    Yaşlılığa bağlı görme kusu*ru başlangıçta pek fark edilmez. Ya*pay ışıkta küçük harfleri odaklamada güçlük çekilir. Bir süre sonra gazete gözden uzaklaştırıldığında yazıların netleştiği fark edilir. Ama bu kez de küçük puntolu yazıları okumak güçle*şir.

    Bu noktada bozukluk uygun cam*larla düzeltilmezse, bir süre sonra okuma yorucu olur. Harfler çift, nok*talar da hareli görünür. Alında ağrı gözün arkasında ağrılar, baş dönmesi ve bulantı gibi yakınmalar ortaya çı*kabilir.