Portakal Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 24 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Portakalın faydaları nelerdir


  [​IMG]

  Portakal başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir, bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

  Portakalın Faydaları:

  Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

  Portakal Nasıl Kullanılır?

  Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.
    2. Cevap: Portakal Faydaları

  Performans ödevimde bu bilgiler lazım oldu.Aradığım şeyi burada bulduğum için şanslıyım.Teşekkürler wish ve forumdas.
   


Similar Threads: Portakal Faydaları
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Vitamin Deposu Portakalın Faydaları 17 Mayıs 2016
Sağlık Rehberi portakal suyunun faydaları 10 Ocak 2012
Sağlık Rehberi Portakal Kabuğunun Faydaları 1 Temmuz 2011
Sağlık Rehberi Böbrek Taşına Portakal ve Limon Suyu 14 Haziran 2012
Sağlık Rehberi Bitkisel Çayın Faydalarını biliyor musunuz? 18 Mayıs 2016