Popo Estetiği

'Kişisel Bakım' forumunda eftelya tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu


 1. Popo Estetiği hakkında
  Son dönemlerde moda olan estetik konusu popo kaldırma ya da popo dikleştirme aslında tartışmalı bir konu. Bu konu açılınca bir çok bayan kalkık, dışa bombeli selülitsiz popo hayal etmeye başlar.

  Ancak bu ameliyatın özellikle hasta yönünden birtakım zorlukları vardır. Öncelikle bu ameliyatı izsiz yapmak mümkün değildir. Mutlaka popo alt ya da üst kısmında silikon protezi yerleştirmek için kesi yapılacak ve bu kesideb iz kalacaktır. Eğer poponuz da hiç bir iz kalmasın ama her şey mükemmel olsun diye düşünüyorsanız, bu neredeyse imkânsız diyebilirim.

  Halen bazı cerrahlar tarafından uygulanan dikişle popoyu kaldırma tekniği var. Ancak bu tekniğin en önemli problemi kalıcı olmamasıdır. Genellikle 3–6 ay arasında bu dikiş gevşer ve etkisini kaybeder. Ameliyat sonrası ilk birkaç ay ameliyata bağlı şişlik ve ödem nedeniyle hoş bir görüntü olabilir. Ancak ödem inmeye başlayınca popo eski şeklini alır.

  Kalıcı olan tek yöntem ise silikon popo protezleri ile yapılan ameliyatlardır. Burada silikon meme protezlerine göre daha sert olan protezler kullanılır. Ancak ameliyat sonrası devrede oturma kalkma sıkıntılı olacaktır. Ayrıca özellikle alttan yapılan kesilerde iltihaplanma riski daha fazla olacaktır bu nedenle hijyen çok önem kazanır ayrıca güçlü antibiyotiklerle enfeksiyon önlenmeye gayret edilir. Tüm protez uygulamalarında olduğu gibi popo protezinde de kapsül olacaktır hasta otururken bunu hissedebilecek, ağrı sızı, yanma batma hileri olabilecektir.

  Popo bölgesinden yağ almak ya da liposakşın yapmak ise bir diğer popüler yöntemdir. Ancak bu konuda çok dikkatli olmak ve sadece uygun hastalarda bu yöntemi kullanmak gerekir. Uygulamada daha çok popo alt kısmında yağ fazlalığı varsa o kısımdan yağ alıp girinti kısmını belirginleştirmek poponun bombeliğini arttırabilmektedir.

  Poponun yan taraflarına yani basen bölgesine ise rahatlıkla eğer yağ fazlalığı varsa liposakşın yapılabilir. Popo üst bölgelerine ise alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek tekrar enjekte edilebilir. Yine hatırlatmakta fayda var. Yağ enjeksiyonlarında verilen yağ birkaç ay sonra tamamen eriyebilir ya da bir kısmı kalıcı olabilir. Ne kadarının kalacağını önceden kestirmek mümkün değildir. Ancak son araştırmalarda çok ince kanüllerle yağ aspirasyonu yapılarak daha küçük yağ parçacıklarının alınmasının yağ topaklarının yüzeyini arttırarak kalıcı olan yağ dokusu miktarını arttırdığı saptanmıştır.

  Ameliyat dışında güzel bir popoya sahip olmanız için önerim bol bol spor ve özellikle popo kaslarını çalıştıran hareketler örneğin basamak çıkma, merdiven gibi çalışmalar yapmanızdır.

  Kaynak: Estetik Plastik Cerrahi Prof. Dr. Kutlu Sevin