Polonyanın Yüzey Şekilleri

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 23 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Polonyanın Yüzey Şekilleri Nasıldır,


  Polonyanın Coğrafi Konumu,


  Polonya

  Ülke Adı: Polonya Halk Cumhuriyeti
  Başkenti: Varşova (Warszawa)
  Yüzölçümü: 312.677 km2
  Nüfusu: 38.429.000
  Resmi Dili: Polonya Dili (Lehçe)
  Dini: Katolik
  Para Birimi: Zloty

  Kuzey Avrupada 49° -54° 50 kuzey enlemleri ve 14° 08 -24° 09 doğu boylamları arasında yer alan ve Merkezi Doğu Avrupanın en geniş ve en kalabalık ülkesi olan bir cumhuriyet. Doğusunda Rusya, güneyinde Çek Cumhuriyeti, Batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi bulunur.

  [​IMG]

  Polonya, bir ova görünümündedir . Güney sınırlarını teşkil eden Karpat Dağları haricinde ülke toprakları deniz seviyesinden yaklaşık 300 m kadar yüksektedir. Ülke esas olarak, güneyde Çek Cumhuriyeti sınırını teşkil eden dağlardan doğan ve Baltık Denizine dökülen Odra ve Vistula nehirlerinin vadilerini ihtiva etmektedir. Güney sınırındaki dağlar iki ayrı sistem halindedir. Güneybatıda Karkonsze Dağları ve güneyde Karpat Dağları yer alır. Bunlar bir seri paralel dağ silsilelerinden meydana gelmiş olup, en yüksek noktası 2503 m yüksekliğindeki Rysy Tepesi olan Tatra Dağlarında birleşirler. İki dağ sistemini, Polonyanın güneye açılmasına izin veren Moravya Kapısı ayırır. Moravya Kapısı , bugün için dahi önemli bir kara ve demiryolu çıkışı ve bir ticari ulaştırma kanalı olarak, tarihteki “ geçiş yolu rolünü muhafaza eden bir geçittir.

  Vistula ve Oderden başka diğer iki önemli nehir Bug ve Neissedir. Ülkede küçüklü büyüklü birçok göl vardır. Özellikle kuzey doğuda göllerin sayısı oldukça fazladır. Bunlardan Sniardwy, Mamry ve Niegocin en büyükleridir.

  [​IMG]
  [​IMG]