Polonya'nın tarihi yerleri

'Ülkeler' forumunda Blizzard tarafından 22 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Polonya'nın tarihi mekanları


  Polonya tarihi yerler

  Gdansk
  Baltık Denizi kıyısında önemli bir liman ve gemi inşa merkezi. 9. yüzyılda kurulan kent birçok kez işgal edildi. Fahrenheit, Schopenhauer, Günther Grass gibi birçok ünlü yetiştiren Gdansk, kozmopolit bir yapıya sahip.

  Torun
  Kopernik'in doğum yeri Torun, dar sokakları ve tarihi yapılarıyla tipik bir Ortaçağ kenti. Tarihi 13. yüzyıl başlarına, Teutonic Şövalyeleri'ne kadar uzanır.

  Wroclaw
  Odra Nehri üzerinde yer alan bu üniversite kenti, savaş sırasında çok zarar gördü ve kısmen yeniden inşa edildi. Eski kent meydanı (rynek) Krakow'dakinden sonra ülkenin ikinci büyük meydanı.

  Zakopane
  Tatras Müzesi, eski mezarlık içindeki tahta mezarlar, Villa Koliba'da Zakopane Müzesi ve Tatra Ulusal Park Müzesi, eski Zakopane stili evleri yansıtan Villa Pod Jedlami gezilebilir.

  Lublin
  Ufak ama şirin bir kent ola Lublin II. Dünya Savaşı sırasında fazla zarar görmedi ve tarihi yapılarını koruyabildi. "Rynek"in (ana meydan) etrafında toplanmış olan eski kent, 18 yüzyıldan kalma neoklasik belediye binası, Lublin Tarih Müzesi (Muzeum Hystoryczne), şehrin kuşbakışı seyredilebildiği Trinitarian Kulesi, kulenin hemen yanında yer alan 16 yüzyıldan kalan ve içerisinde etkileyici barok fresklerin yer aldığı Katedral, merkezin hemen dışında yer alan 14. yüzyıldan kalma kale görülmesi gereken yerler arasında.