Polonyanın Gezilecek Yerleri

'Ülkeler' forumunda Bella tarafından 15 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Polonya da Gezilecek Yerler,  Polonyanın En Güzel Şehirleri,


  Varşova
  Vistül Nehri'nin kıyısında yer alan Varşova II. Dünya Savaşı yıllarında Hitler'in emriyle yerle bir edildi. Kent savaşı izleyen yıllarda yeniden inşa edildi. Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kale Meydanı , bugün müze olarak kullanılan ve 1971-1984 yılları arasında yeniden inşa edilen Kraliyet Kalesi , 14. yüzyıl St. John Katedrali, 17. ve 18. yüzyıldan kalma binaların II. Dünya Savaşı sonunda aslına uygun olarak yeniden inşa edildiği Eski Kent Meydanı , savaş yıkıntılarını belgeleyen Varşova Tarih Müzesi , Kraliyet Sarayı'nı Lazienki Park'a bağlayan 4 kilometrelik Kral Yolu , Chopin Müzesi , Ulusal Müze , 18 yüzyıldan kalma yazlık saray Wilanow Palace'ın yer aldığı muhteşem Lazienki Parkı, Poster Müzesi kaçırılmaması gereken yerler.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Şehrin merkezinde yer alan Kültür ve Bilim Sarayı bugün hâlâ Polonya'daki en yüksek yapı. Krakowskie Przedmiescie Caddesi'nde yürüyüş ve kahve, bar ve sokak müzisyenleri ile ünlü Nowy Swiat'ta gezinti de Varşova atmosferini tanımak için bir zorunluluk.
  Lublin
  Ufak ama şirin bir kentdir. " Rynek "in (ana meydan) etrafında toplanmış olan eski kent, 18 yüzyıldan kalma neoklasik belediye binası, Lublin Tarih Müzesi , şehrin kuşbakışı seyredilebildiği Trinitarian Kulesi , kulenin hemen yanında yer alan 16 yüzyıldan kalan ve içerisinde etkileyici barok fresklerin yer aldığı Katedral, merkezin hemen dışında yer alan 14. yüzyıldan kalma kale görülmesi gereken yerler arasında.

  [​IMG]

  Bugün bir müzeyi barındıran bu kale II. Dünya Savaşı sırasında ölüm kamplarına gönderilen 100 bin insanın gelip geçtiği bir ara istasyon görevi gördü. Kentin 4 kilometre güneydoğusunda Avrupada'ki en büyük toplama kamplarından biri olan Majdanek yer alır. Ulica Krolewska'dan hareket eden 156 numaralı troleybüs ile ulaşabilirsiniz.

  Kazimierz Dolny
  Vistül Nehri'nin kenarında yer alan ve 14. yüzyılda Kral Kazimierz'in kurduğu bu şirin köy ilginç mimarisi, müzeleri ve doğası ile pek çok ziyaretçi ağırlar.

  [​IMG]
  [​IMG]

  İlginç ve süslü Rönesans stili cephelere sahip Tüccar Evleri'nin yer aldığı rynek, Köy Müzesi, 14. yüzyıla ait kale kalıntıları, 13. yüzyıla ait Gözetleme Kulesi, 18. yüzyıldan kalma sinagog, köyün bir kilometre güneyinde yer alan Yahudi Anıtı görülecek yerler arasında. Etrafta pek çok pansiyon yer alır. Eğer yer varsa önlerinde "Pokoje" yazısını görürsünüz. Köye Lublin?de kalıp günübirlik bir tur da yapabilirsiniz.

  Zamosc
  1580 yılında Jan Zamoyski tarafından örnek bir kırsal kent olması için kuruldu. II. Dünya Savaşı'nda önemli bir Nazi karargâhı oldu. 1992'den beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Rynek Wielki olarak anılan ana meydan etkileyici bir Rönesans meydanı. Evlerin ön cephe süslemeleri dikkate değer.

  [​IMG]

  1830'larda askeri hastaneye dönüştürülen Zamoyski Sarayı , özgün mimarisini koruyamamış olmasına rağmen görülmeye değer. On dakikalık bir yürüyüşle eski kentin güneyinde yer alan Rotunda'ya varılır. Bu kelime yuvarlak anlamına geliyor. 1820'lerde inşa edilen bu yapı birçok gizli yeraltı geçidi ile kente bağlanıyor. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler burayı hapishane olarak kullandı ve yaklaşık 8 bin kişiyi öldürdüler. Bugün içerisinde ölenlerin anısına bir müze ve hemen dışında da toplu bir mezar yer alıyor. Zamosc'a Lublin'den yaklaşık 2 saate ulaşılabiliyor, tek yön bilet 10 zloty.

  Krakow
  Polonya'nın üçüncü büyük kenti olan Krakow ülkenin II. Dünya Savaşı'nda zarar görmeyen tek büyük kentti. Uzun yıllar başkent olan Krakow tarihi yapıları ve müzeleri ile önemli bir kültür merkezi. "Rynek Glowny " Avrupa'daki en büyük Ortaçağ meydanlarından biri. Meydanın kuzeydoğu köşesinde 14. yüzyılda yaptırılan St. Mary kilisesi ve 35 numarada Tarih Müzesi bulunuyor. Meydana sayısız sokak açılır ve bunların her birinde görülmesi gereken ilginç yapılar ve müzeler var. Florian Kapısı'nın (7 kapıdan kalan tek kapı) hemen arkasında Barbakan (1498) adlı küçük bir savunma kalesi bulunur.

  [​IMG]
  [​IMG]

  Eski kentin güneyinde yer alan 16. yüzyıl Wavel Kalesi ve içerisindeki katedral de görülmeli. Özellikle katedral içinde yer alan Sigismund Şapeli (1539) Polonya'daki en güzel Rönesans yapısı. Kuledeki çan 11 ton ile ülkenin en ağırı. 15. yüzyıldan bu yana Yahudi Mahallesi olarak anılan Kazimierz, eski kente yürüyüş mesafesinde. II. Dünya Savaşı başladığında burada 70 bin civarında Yahudi yaşarken bugün bu sayı 100'e düşmüş. " Schindler'in Listesi " filminin bir kısmı burada çekildi. Yahudi Müzesi ve civardaki Sinagoglar da görülmeli. Kentin 15 kilometre güneyinde Wieliczka'da yer alan Kopalnia Soli adlı tuz madeni içerisinde 30 yılda tamamlanan bir şapel ile tamamı kayatuzundan yapılan heykel ve rölyefler bulunuyor. 60 kilometre güneyde yer alan Oswiecim 'deki Auschwitz Toplama Kampı' na tur ile gidilebileceği gibi otobüs ve tren seferleri de mevcut. Nazilerin öldürme fabrikası olarak bilinen bu kamp bugün bir müze. Biraz ilerisinde yer alan Birkenau Kampı da bu ziyaret sırasında gezilebilir.
  Zakopane
  Krakow'dan 100 kilometre kadar güneyde, Tatras dağlık bölgesinde yer alan Zakopane bir kış sporları merkezi. 2 bin metreyi aşan 20 zivenin yer aldığı Polonya Karpatlar'ındaki en yüksek zirve 2 bin 499 metre ile Rysy Dağı. Polonyalılar buraya kışın kayak, yazın ise trekking için geliyor. Tatras Müzesi, eski mezarlık içindeki tahta mezarlar, Villa Koliba'da Zakopane Müzesi ve Tatra Ulusal Park Müzesi, eski Zakopane stili evleri yansıtan Villa Pod Jedlami gezilebilir.
  [​IMG]

  [​IMG]
  Teleferik ile Kasprowy Wierch Dağı'na (1985 metre) çıkılabilir. Burası Slovakya sınırına en yakın bölge. Civardaki patikalarda yürüyüş yapabilirsiniz. Dönüş için rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Polana Palenica Milli Parkı'na düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri var. Buradan 9 kilometrelik bir yürüyüşten sonra Morskie Oko Gölü'ne ve biraz daha gayret gösterirseniz çıkışı daha dik olan Czamy Staw Gölü'ne ulaşabilirsiniz. Buradan yürüyüşe 4 saat daha devam ederek Rysy Dağı!na çıkabilirsiniz.
  Wroclaw
  Odra Nehri üzerinde yer alan bu üniversite kenti , savaş sırasında çok zarar gördü ve kısmen yeniden inşa edildi. Eski kent meydanı (rynek) Krakow'dakinden sonra ülkenin ikinci büyük meydanı. Tarih Müzesi , meydanın kuzeyindeki Jas i Malgosia (Hansel ve Gretel) adı verilen iki eski ev, hemen arkalarındaki 14. yüzyıl St. Elizabeth Kilisesi ve küçük meydan Rynek Plac Solny görülebilir.

  [​IMG]

  Mimarlık Müzesi , St. Mary Magdalena Kilisesi, Ulusal Müze ve Panorama Racklawicka (1794) yine gezilmesi gereken yerler listesinde. Nehrin karşı tarafında yer alan Ostrow Tumski üzerinde çok sayıda kilise ve bir müze yer alır.
  Poznan
  15. yüzyıldan bu yana önemli bir ticaret ve fuar merkezi. Temmuz ve ağustos aylarında fuar olmadığından kalabalık olmaz. 16. yüzyıl Rönesans stili Belediye Binası ve meydandaki Tarih Müzesi görülebilir.

  [​IMG]

  Eski kentin 1 kilometre doğusunda yer alan Ostrow Tumski üzerinde 14. yüzyıldan kalma katedral de güzel bir yapı. Yakındaki yapay Malta Gölü, Polonyalıların sevdiği mekânlardan.
  Torun
  Kopernik'in doğum yeri Torun, dar sokakları ve tarihi yapılarıyla tipik bir Ortaçağ kenti. Tarihi 13. yüzyıl başlarına, Teutonic Şövalyeleri'ne kadar uzanır.

  [​IMG]

  Torun 1997 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine alındı. Eski kent meydanı "Rynek Staromiejski" adıyla anılır ve kentin merkezidir. 14. yüzyıl Belediye Binası, Bölge Müzesi, 13. yüzyıl St. Mary Kilisesi, Kopernik Müzesi, Etnografya Müzesi gezilebilir.
  Gdansk
  Baltık Denizi kıyısında önemli bir liman ve gemi inşa merkezi. 9. yüzyılda kurulan kent birçok kez işgal edildi. Fahrenheit, Schopenhauer, Günther Grass gibi birçok ünlü yetiştiren Gdansk, kozmopolit bir yapıya sahip. Mimarisi ile ünlü kentte bu sanatın güzel örneklerini Dluga Caddesi ve Dlugi Targ'da (Kral Yolu) görmek mümkün.

  [​IMG]

  Tarih Müzesi, Belediye Binası, hemen yanında yer alan Neptun Çeşmesi (1613), zengin cephe süslemesine sahip Altın Ev, Arkeoloji Müzesi ve 17. yüzyıl Tüccar Evleri ile süslü en şirin sokak Ulica Mariacka gezilebilecek yerler. Aralık 1970'te ayaklanmalar sırasında öldürülen 44 işçi anısına 1980?de dikilen " Liman İşçileri Anıtı " görülebilir. Kuzeyde yer alan tatil beldesi Sopot ve Gdynia'ya günübirlik geziler yapılabilir.
   
  Son düzenleme: 15 Nis 2012