Polonyanın En Güzel Yerleri

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 12 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. Polonyanın Güzel Yerleri
  Polonyanın Gezilecek Güzel Yerleri

  Kazimierz Dolny: Vistül Nehri'nin kenarında yer alan ve 14. yüzyılda Kral Kazimierz'in kurduğu bu şirin köy ilginç mimarisi, müzeleri ve doğası ile pek çok ziyaretçi ağırlar.

  Zamosc: 1580 yılında Jan Zamoyski tarafından örnek bir kırsal kent olması için kuruldu. II. Dünya Savaşı'nda önemli bir Nazi karargâhı oldu. 1992'den beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Rynek Wielki olarak anılan ana meydan etkileyici bir Rönesans meydanı.

  Vistül (Vistula) Nehri'nin kıyısında yer alan Varşova II. Dünya Savaşı yıllarında Hitler'in emriyle yerle bir edildi. Kent savaşı izleyen yıllarda yeniden inşa edildi.

  Lublin: Ufak ama şirin bir kent ola Lublin II. Dünya Savaşı sırasında fazla zarar görmedi ve tarihi yapılarını koruyabildi.Bugün bir müzeyi barındıran bu kale II. Dünya Savaşı sırasında ölüm kamplarına gönderilen 100 bin insanın gelip geçtiği bir ara istasyon görevi gördü.

  Poznan: 15. yüzyıldan bu yana önemli bir ticaret ve fuar merkezi. Temmuz ve ağustos aylarında fuar olmadığından kalabalık olmaz. 16. yüzyıl Rönesans stili Belediye Binası ve meydandaki Tarih Müzesi görülebilir.

  Torun: Kopernik'in doğum yeri Torun, dar sokakları ve tarihi yapılarıyla tipik bir Ortaçağ kenti. Tarihi 13. yüzyıl başlarına, Teutonic Şövalyeleri'ne kadar uzanır. Torun 1997 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine alındı.

  Gdansk Baltık Denizi kıyısında önemli bir liman ve gemi inşa merkezi. 9. yüzyılda kurulan kent birçok kez işgal edildi. Fahrenheit, Schopenhauer, Günther Grass gibi birçok ünlü yetiştiren Gdansk, kozmopolit bir yapıya sahip.

  Tarih Müzesi, Belediye Binası, hemen yanında yer alan Neptun Çeşmesi (1613), zengin cephe süslemesine sahip Altın Ev, Arkeoloji Müzesi ve 17. yüzyıl Tüccar Evleri ile süslü en şirin sokak Ulica Mariacka gezilebilecek yerler.

  [​IMG]