polisin kimlik sorma yetkisi

'Sosyal Konular' forumunda Ezlem tarafından 9 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. polisin kimlik sorma yetkisi nedir,polisin kimlik sorma yetkisi varmı,Polis memuru hangi durumlarda kimlik sorup üst araması yapabilir ...

  Polis Kimlik sorma

  1) Önleme Amaçlı Kimlik Sorma Yetkisi: Polisin kimlik sorma yetkisi 1980 yılında 2260 sayılı kanunla kabul edilmiştir (3). İlgili kimliğini göstermezse, üstünün aranması gerekir. Bu takdirde o konudaki usul kurallarına uyulması gerekecektir.

  Mevcut bir tehlikenin uzaklaştırılması (veya bir suçun aydınlatılması) amacıyla polis bir kişiye kimlik sormak yetkisine sahiptir. Diğer taraftan, somut olaylar bir yerde suç işlemeye hazırlanıldığını, suçun işlendiğini veya kararlaştırıldığını ortaya koyarsa, polis orada bulunan kişilerin kimliklerini tesbit edebilir. Toplum bakımından önemli bir tesis, resmî bir bina veya tehlike içinde olan bir başka obje söz konusu olup da, bu tesise, binaya veya objeye karşı suç işlenebileceğini gösteren somut olaylar mevcut ise, polis binanın içinde veya yakınlarında bulunan kimselerin kimliklerini sorabilir. Netekim, PVSK m. 4/A, polise suç işlenmesini önlemek amacıyla, kimlik sormak yetkisi vermiştir.

  2) Adlî görev ile kimlik sorma: Polis Vazife ve Salâhiyetleri Kanununa göre, polis (suç işlenmesini önlemek veya) işlenmiş suçların faillerini ele geçirmek için kişilere kimlik sorabilir. Ancak, kendisinin polis olduğunu belirleyen belgeyi göstermesi şarttır. Böyle bir istek karşısında, herkes kimlik belgesi göstererek, kimliğini belirlemek zorundadır.

  Polisin, kimliğini belirleyemeyen kişiyi 24 saat gözaltında tutma ve bu süre zarfında kimliğini tesbit etmek için araştırma yapma yetkisi vardır (PVSK 4/A). Bu yetki polise, kişiyi karakola götürme yetkisi de verir. Kimliğin yanı sıra ruhsat, yetki belgesi gibi kişinin yanında bulundurması gerekli belgeler de istendiğinde tetkik edilmek üzere yetkili memura gösterilmelidir.
   


Similar Threads: polisin kimlik
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Trafik Polisinin Olduğu Yerler 4 Nisan 2012
Sosyal Konular Trafik Polisinin Olduğu Yerler Nerelerdir 3 Nisan 2012
Sosyal Konular Trafik Polisinin Görevleri 2 Nisan 2012
Sosyal Konular Trafik Polisin Görevleri Nelerdir 28 Şubat 2012
Sosyal Konular Jandarma Ve Polisin Görevleri Nelerdir 28 Şubat 2012