Polisin Görevleri Hakkında Bilgi

'Güncel Bilgiler' forumunda Meryem tarafından 27 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Polisin Görevleri hakkında bilgi
  Polisin Görevleri nedir


  Polisin en önemli görevi ülkede güvenliği sağlamak, suçu önlemek ve olayları çözmektir.
  Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,kamu yararı için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür.
  Polisin görevleri çok çeşitlidir. Günlük hayatta polisin görev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hiç bir konu yok gibidir. Polisin görevleri kanuni, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir. En başta PVSK olmak üzere daha birçok kanun polise görev vermiştir.
  Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.
  Polisin geleneksel görevlerini kanunları uygulamak, kamu düzenini sürdürmek ve sosyal yardım hizmetleri olarak üç grupta toplamak mümkündür.
  Polisin temel görevlerinden olan kamu düzeninin dört unsuru vardır. Bunlar, güvenlik, sağlık, esenlik ve genel ahlaktır. Emir kavramını ve poliste iyi emrin özelliklerini sıralamak.
  Polis hizmetlerinin yürütülmesinde emir-komuta, amir-memur ilişkisi önemlidir. Emir, yapılması istenen bir hizmetin sözlü veya yazılı ifadesidir. İyi bir emir, açık, kısa, net ve anlaşılır olmalı, sınırları açıkça belirtilmeli, uygulanabilir olmalı, eşit, adil, dengeli olmalı ve bir hizmeti içermeli, yetkili kişi tarafından verilmeli, kanuna uygun olmalıdır.   


Similar Threads: Polisin Görevleri
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Trafik Polisinin Yaptığı Görevler 4 Nisan 2012
Güncel Bilgiler Trafik Polisinin Tanımı 3 Nisan 2012
Güncel Bilgiler Trafik Polisinin Özellikleri 3 Nisan 2012
Güncel Bilgiler Kalp kasının görevleri ve özellikleri nelerdir? 7 Şubat 2016
Güncel Bilgiler Düz kasların bulunduğu yerler, görevleri ve özellikleri nelerdir? 8 Şubat 2016