Polis teşkilatının kuruluşu

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda YAREN tarafından 8 Mar 2010 tarihinde açılan konu

 1. Polis teşkilatının tarihi
  Polis teşkilatının kuruluşu
  Polis teşkilatı ne zaman kuruldu
  Polis teşkilatı hakkında bilgi
  [​IMG]
  10 Nisan Polis teşkilatının kuruluşu


  İLK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU
  POLİS TEŞKİLATININ TARİHÇESİ 10 - 16 NİSAN POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞ GÜNÜ
  10 Nisan 1845  1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.


  Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845te İstanbulda ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.

  Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.


  Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbulda polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür. Taşrada ise güvenlik hizmetleri, Sipahilerden oluşan zaptiyelerle ve Asakir-i Mansure alaylarıyla yürütülmüştür.
  Alıntı
   
Yükleniyor...