Polikistik Over Sendromu Nedir

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 19 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Polikistik Over Sendromu; yumurtalıklarda irileşme ve bir çok küçük kist oluşumu ile karakterize olup kişide bir takım hormonal problemlere zemin hazırlayan ve günümüzde neden oluştuğu halen kesin olarak bilinmeyen bir durumdur.

  Polikistik over sendromu yumurtalıklarda birçok küçük iyi huylu kist oluşmasıyla beliren bir hastalıktır. Yumurtalıkta oluşan ve kist olarak adlandırılan bu organizmalar yumurtalıkların çevresine yerleşmiş çok sayıda yumurta hücresidir. Bu hücreler ultrasonda özel bir görüntü oluşturmaktadırlar.

  Genel olarak 30 yaş altı kadınlarda, %3-5 arası sıklıkta görülmektedir.PCO, hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

  Bu, kadınlarda düzenli olarak yumurtlama olmamasına neden olur bazıları düzenli olarak adet görürken, bazıları ise yılda yalnızca birkaç kez adet görebilir. Yumurtlama düzensizliğinin sonucu olaraksa erkeklik hormonunda bir artış gözlenir.LH'daki artış overde erkeklik hormonu üretimini artırır.

  Salgılanan bu erkeklik hormonları (androjenler) yağ dokusunda östrojene dönüşmekte, bu östrojen LH üretimini artırmakta ve bir kısır döngü ortaya çıkmaktadır.

  Bu kısır döngü kilo kaybı ya da yumurtalıkların baskılanması gibi etkenlerle kırılabilir. Yine kilo fazlalığına bağlı olarak insüline karşı bir direnç ortaya çıkmakta ve sonuçolarak hormonal denge bozularak yine bu kısır döngüye ulaşılmaktadır.
   


Similar Threads: Polikistik Over
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Polikistik over, kist, miyom ve poliplere karşı Soğan Kürü 3 Haziran 2014
Sağlık Rehberi Polikistik Overin Belirtileri Hastalıkları 7 Şubat 2012
Sağlık Rehberi Polikistik Over Sendromu 28 Kasım 2009
Sağlık Rehberi Polikistik Over Hastalığı 6 Ekim 2009
Sağlık Rehberi Yumurtalıkta Kist Over 9 Haziran 2011