Platon ile ilgili kısa bilgi

'Biyografi' forumunda EyLüL tarafından 13 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Platon Platon Arapçada P harfinin olmamasından dolayı Arap dünyasında Eflatun olarak anılmaktadır.

  Çok önemli bir Antik/Klasik Yunan filozofu olduğu gibi, matematikçi, felsefi diyaloglar yazarı ve Batı dünyasındaki ilk yüksek öğretim kurumu olan Atina Akademisinin kurucusuydu da. Bu akademi aynı zamandan günümüzdeki modern üniversite oluşumunun başlangıcı olarakta kabul edilir.Socrates'in düşüncelerinden olduğu kadar öğretmeninin adalete uymayan öldürülmesinden de etkilenmişti. Geniş omuzları ve atletik yapısı nedeniyle, Yunanca Platon (geniş) lakabı ile anıldı ve tanındı.

  Eflatun, elli yıllık uzun bir süre boyunca bu kuramsal yapıyı düşünmüş, ilintili felsefi meselelerle didişmiş ve bu arada görüşlerini düzeltip olgunlaştırmıştır.

  Bu yüzden Eflatun felsefesinin incelenmesi açısından en akılcı yol, bu değişim ve gelişmeyi takip ederek, öğretinin geçirdiği evreleri anlamaya çalışmaktır.

  Doğru sanı (doğru algılama) ile bilgi, iki ayrı dünya yaratmıştır. Bir yanda meydana gelen ve yok olan, doğru sanının, göreceli gerçekliklerin dünyası, diğer yanda, sağlam ve sürekli, asıl gerçekliğin, idealar"ın dünyası. (Le monde sensible et le monde intelligible)

  Eflatun'un bilgi kuramının çıkış noktası Protogoras'çıdır. Bir şeyi bilen kişi, onu algılayan kişidir. Bu yüzden insan her şeyin ölçüsüdür Algı, daima var olan bir şeydir. Bilgi olduğu için de şaşmaz diyor Protogoras. Eflatun bu görüşe, Herakleitos'un, var dediğimiz her şey, gerçekte oluş sürecinde olan bir nesnedir şeklindeki akış kuramı'nı katar. Eflatun,

  Felsefi meseleleri inceleyen birçok düşünür tarafından yazılan incelemelerde, "iyi, doğru ve güzel kavramları, insanoğlunun doğuştan sahip olduğu özelliklerdir" şeklinde dile getirilen Eflatun öğretisinin altında yatan düşünsel zincir budur.
   


Similar Threads: Platon ilgili
Forum Başlık Tarih
Biyografi Platon Siyaset Felsefesi 16 Eylül 2012
Biyografi Platon Özellikleri 16 Eylül 2012
Biyografi Platon Önemli Eserleri 15 Eylül 2012
Biyografi Platon Ne Zaman Yaşadı 14 Eylül 2012
Biyografi Platon Kimdir, biyografi 14 Eylül 2012