Plastik kaşıktan neler yapılır?

'Kadınların Dünyası' forumunda Habibe tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. Plastik kaşıktan neler yapılır?

  [​IMG]

  Bugün hobi köşemizde plastik şişe ve kaşıklardan harika bir abajur yapımını tarif etmeye çalışacağız. Şık görüntüsü ile evinize renk katacağından emin olarak gerekli malzemeleri sayalım.

  • Plastik bir su şişesi
  • Plastik kaşıklar
  • Akrilik boya
  • Yeşil elişi kağıdı
  • Yapıştırıcı ve maket bıçağı
  • Abajur için gerekli elektrik aksamı
  Hemen hemen hepimizin evinde yukarıda saydığımız malzemeleri bulmak mümkün. Zorlanacağınız tek malzeme belkide elektrik aksamıdır. Onuda eskimiş, yıpranmış ya da kırılmış ama atmaya kıyamadığınız abajurlarınızdan birinden temin edebilirsiniz.

  ilk yapmanız gereken plastik şişenin alt kısmını ve kapak kısmını dikkatlice kesin çıkarın. Aşağıdaki görselde işlemleri sırasıyla göstereceğiz. Kestiğiniz plastik şişeyi abajura yerleştirin

  [​IMG]

  Plastik kaşıkları tek tek saplarından ayırın ve sarı akrilik boya ile düzgünce boyayıp kurumasını bekleyin. (Ne kadar çok plastik kaşık kullanırsanız ananas abajurunuz o kadar büyük olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken kaşıkların aynı ebatta olması gerektiği.) Boyası kuruyan kaşıkları abarunun alt kısmından başlayarak üst üste gelecek şekilde plastik şişeye yapıştırmaya başlayın. Yeni bir sıraya geçtiğinizde aynı hizadan başlamamaya dikkat edin. Böylece ananas görünümü yapıştırma işlemi ilerledikçe ortaya çıkacaktır.

  [​IMG]  Yeşil elişi kağıdı yardımıyla ananasımızın yeşil kısımlarını kesip hazırlayalım. Yapraklarını tek tek kesip dikkatlice yapıştıracağız. Yapraklar plastik şişemizin kestiğimiz kapak kısmına yerleştirilecek.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ananas abajurumuz hazır. İçine sarı renkli bir ampul takarak ona gerçeklik hissi katabiliriz. Özellikle çocuk odası için mükemmel bir aksesuar olabilir.