Pkk ya silah veren ülke

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Kremlin ve Rus istihbaratı PKKya Rus mafyası üzerinden gizlice silah gönderdi.

  İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan WikiLeaks belgelerine göre, Rus hükümeti ve istihbaratı, silah kaçakçılığı gibi “kirli" işlerde Rus organize suç gruplarını kullandı.

  [​IMG]

  Söz konusu iddia ilk kez, Rus mafyasının Avrupadaki faaliyetlerini soruşturan İspanyol Başyargıç José Pepe Grinda Gonzalez tarafından gündeme getirildi.

  Başyargıç Gonzalez 13 Ocak 2010 tarihinde Amerikanın Madrid Büyükelçiliği görevlilerine Rus mafyası ile Kremlin ve Rus istihbaratı arasındaki bağlantı üzerine brifing verdi.

  Madrid Büyükelçiliğinden Amerikan Dışişleri Bakanlığına gönderilen telgraflara göre, Rusyanın “gerçek bir mafya devleti" haline geldiğini ileri süren Gonzalez, Rus gangsterlerin Kremlin ve Rus istihbaratından yakın destek ve koruma gördüğünü söyledi.

  Moskovanın “üstlenmek istemediği" ya “da suçüstü yakalanma riskinden kaçınmak istediği" kirli işlerde organize suç gruplarını kullanma stratejisi izlediğini söyleyen İspanyol başyargıç, “Türkiyeyi de stabilize etmek için" Rus mafyası aracılığıyla PKKya silah yardımı yapıldığını öne sürdü.

  Gonzalez, 2009 yılında Arktik Denizinde meydana gelen esrarengiz bir gemi kaçırma olayının da bununla bağlantılı olduğunu iddia etti.

  İspanyol başyargıç, PKKya silah sattığı ortaya çıkan ve halen İspanyada tutuklu bulunan Rus mafya lideri Zahary Kalaşovun da Türkiyeyi de stabilize etmek üzere Rus istihbaratı tarafından kullanıldığını ileri sürdü.

  The Guardian, söz konusu iddiaların muhtemelen Ankarayı kızdıracağını yazdı.

  mynet