Piyale Paşa kimdir,hayatı

'Tarih Bölümü' forumunda Sitem tarafından 6 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Piyale Paşa ve kanuni sultan süleyman
  Piyale Paşa yaşamı
  Piyale Paşa hakkında bilgi

  Piyale Paşa kimdir,hayatı

  Piyale Paşa (1515-1578) Kanuni Sultan Süleyman döneminde 14 yıl Kaptan-ı Derya görevinde bulunmuş ve önemli zaferler kazanmış bir Osmanlı devlet adamı ve askeridir.

  Macaristan savaşlarında devşirilen bir çocuk olarak küçük yaşlarda Enderun'a verilmiş ve burada eğitim görerek kapıcıbaşı olarak saraydan çıkmıştır.

  1553'de aldığı Kaptan-ı Derya unvanını 1567 yılına kadar korumuştur. Sakız ve Cerbe Adaları'nı almış, Cezayir'in ele geçirilmesini tamamlamıştır. İspanya, İtalya ve Fransa sahillerinde 67 kadar küçük adayı ele geçirmiştir. İspanya Kralı II. Felipe'nin donanmalarını zayıflatmış ve ünlü kumandanlarını esir almıştır.

  9-14 Mayıs 1560 tarihinde Tunus'un Cerbe Adası açıklarında yapılan Cerbe Deniz Muharebesi'nde Piyale Paşa kumandasındaki Osmanlı Donanması, İspanyol kuvvetlerinin başını çektiği bir Haçlı Donanmasını yenilgiye uğratmıştır. Osmanlıların önemli bir zafer kazandığı bu muharebede Haçlı gemilerinin yarısı batırılmıştır.

  II. Selim'in kızı Gevher Sultan'la evlendikten sonra, önce üçüncü vezir daha sonra ikinci vezir oldu. Malta'nın Kuşatması'nda Turgut Reis ile birlikte görev yaptı. Fakat Turgut Reis'in çatışmalarda vurulması üzerine geri dönmek zorunda kaldı. Daha sonra Kıbrıs'ı almak üzere gönderildi. 1578 yılında Kasımpaşa'da kendi yaptırdığı Piyale Paşa Camii'nin yanına gömüldü.