Pisagor Teoremi Konu Anlatımı

'Eğitim Merkezi' forumunda EyLüL tarafından 2 Şub 2012 tarihinde açılan konu

 1. Pisagor Teoremi
  Pisagor Teoremi Konu Anlatımı

  Pisagor teoremine göre bir diküçgende dik kenarın yani hipotenüsün bir kenarını oluşturduğu karenin alanı diğer iki dik kenarın birer kenar olarak oluşturdukları karelerin alanları toplamına eşittir.:
  [​IMG] c uzunluğu hipotenüstür. a ve b uzunlukları ise dik kenarlardır. Her kenardan birer kare oluşturulur. Bu karelerin alanları,kare alan formülüne dayalı olarak [​IMG] şeklinde sıralanır. Böylece üç karenin köşelerinin birleşiminden oluşan bir dik üçgen oluşturulur. Oluşan üçgenin dik köşesinden hipotenüsün oluşturduğu karenin, hipotenüse paralel olan kenara indirilen dikme ile üçgen içerisinde Öklid bağıntısı kurulur. (öklid bağıntısı benzerlikten ispatlanabilmektedir.) Öklide göre
  [​IMG]
  yani, dik kenarlardan birinin karesi, dik açıdan hipotenüse indirilen dikmenin ayırdığı parçalardan kendisine komşu olan tarafın uzunluğu ile hipotenüsün tamamının çarpımına eşittir. Bu durumda
  [​IMG]
  olacaktır. Yani a kenarına ait karenin alanı, hipotenüse ait alanın dik açıdan indirilen dikmeyle ikiye ayırdığı alanlardan kendisine komşu olan alana eşit olacaktır. Bu durumu diğer kenar için de düşünürüz.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG] olacaktır. Bunu takiben,

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  olacaktır.

  Matematikte, Pisagor Teoremi, Öklid geometrisinde bir dik üçgenin 3 kenarı için bir bağıntıdır. Bilinen en eski matematiksel teoremlerden biridir. Teorem sonradan İÖ 6. YY'da Yunan filozof ve matematikçi Pisagor'a atfen isimlendirilmiş ise de, Hindu, Yunan, Çinli ve Babilli matematikçiler teoremin unsurlarını, o yaşamadan önce bilmekteydiler.
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - Pisagor Teoremi Konu
 1. Aysell
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  1,729
 2. zamaneanne
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,087
 3. Merve
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  3,305
 4. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  4,785
 5. EyLüL
  Yanıt:
  0
  Gösterim:
  2,529