Pisagor Hakkında Herşey

'Biyografi' forumunda Aysell tarafından 26 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Pisagor Hakkında Bilgi

  Pisagor ile ilgili bilgiler

  Pisagor MÖ 570 - MÖ 495 tarihleri arasında yaşamıştır. MÖ 596 yıllarında doğduğu tahmin ediliyor. Yunanistan'da, Ege Denizi'nde, Dilek Yarımadası'nın karşısında bir ada olan Sisam adasında doğmuştur. Yunan matematikçi ve filozoftur. Ülkesinde hüküm süren politik baskılardan kaçarak, İtalyanın güneyindeki Kroton şehrine gelmiş ve ünlü okulunu burada açarak şöhrete kavuşmuştur.
  En iyi bilinen önermesi; adıyla anılan Pisagor önermesidir. "Sayıların babası" olarak bilinir. “Evrenin hakimi sayıdır. Sayılar evreni yönetiyor. Sözleri de Pisagora aittir.

  [​IMG]

  Pisagor'un hayatı hakkında çok az bilgi vardır. Bu bilgilerin birçoğu da kulaktan kulağa söylentiler biçiminde gelmiştir. Söylentilere göre, Pisagorun matematik, fizik, astronomi, felsefe ve müzikte getirmek istediği yenilik, buluşlar ve ışıkları hazmedemeyen bir takım siyaset ve din yobazları halkı Pisagora karşı ayaklandırarak okulunu ateşe vermişler, Pisagor ve öğrencileri bu okulun içinde alevler arasında İ.Ö.500 yıllarında ölmüşlerdir. Pisagorun ve öğrencilerinin yaptıklarının birçoğu bu alevler arasında yok olup gitmiştir.

  Pisagor'un bilim ve sanata katkıları

  (3,4,5)ve(5,12,13)özel üçgenlerini bulmuştur
  Çarpım tablosunu ilk olarak o kullandı.
  Müziğin matematiksel oranlara indirgenebileceğini ortaya koymuş ve diatonik skalayı keşfetmiştir.
  Günümüzde bazı bilim adamlarının çok sıcak baktığı “kürelerin müziği adıyla bilinen “kürelerin armonisi önermesini ortaya atmıştır.
  Matematik ve astronomiye katkıları olmuştur.
  Ürettiği bağıntıya Pisagor bağıntısı adını vermiştir.
  Pisagor,teoremi ile irrasyonel sayıları buldu.
  Müzikle tedavi çalışmalarıyla tıbba katkıda bulunmuştur.
  Bir iddiaya göre, Dünyanın yuvarlak olduğunu ve ikili bir hareket içinde olduğunu biliyordu ve bunları yalnızca inisiyelerine açıklamıştı ki, bu açıklamaları, ezoterik doktrin yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılarak bu bilgilerin kabulünde rol oynamıştır.