Pirinç Faydaları

'Sağlık Rehberi' forumunda Wish tarafından 24 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Pirinç ,Pirinç Faydaları,Pirincin Faydaları, Pirinç Faydaları, Pirinç Yararları,Pirincin Yararları,Pirincin sağlığımıza faydaları,Pirincin önemi

  [​IMG]

  Buğdaygiller familyasından; sıcak bölgelerde yetiştirilen bir bitkidir.İçeriğinde bol miktarda nişasta ve vitaminler vardır. Pirinç kabuğundan tabii phytine elde edilir.
  Bu madde, gelişmeye yardımcı olur.Zihin açıklığı sağlar.

  E ve B vitaminleri açısından zengindir. Bağırsak kanserine karşı koruyucu, kolesterolü düşürücü ve kalp krizi riskini azaltıcı etkisi vardır.

  Vücuda gerekli olan kaloriyi sağlar. Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür. İshali keser. Kaynatılması ile elde edilen su ishal kesici olarak kullanılır. Unu, yaraları kurutmak maksadıyla kullanılır.

  Pirincin Faydaları :

  • Vücuda gerekli olan kaloriyi sağlar.
  • Yüksek tansiyonu ve fazla üre miktarını düşürür.
  • İshali keser.
  • Kaynatılması ile elde edilen su ishal kesici olarak kullanılır.
  • Unu, yaraları kurutmak maksadıyla kullanılır.

  SAĞLIĞIMIZA YARARLARI


  Dünyadaki insanların yarısının ana yiyeceği olan pirinç, değerli bir besin oluşunun yanı sıra;

  Yüksek tansiyonu düşürür .

  Kan şekeri düzeyini sabit tutar: Şöyle ki, pirinç, ekmek ve patatese göre kan şekerini biraz daha fazla yükseltir. Ama, pirinç alımı, kanda kararlı bir şeker düzeyi ve dengeli bir enerji kaynağı sağlar. Bu enerjiyle hareketlenen şeker hastalarına yararlı olup onların kilo almalarını önler.

  Pirinç, böbrek taşı oluşumunu önler: Son zamanlarda Japonya'da yapılan araştırmalar, günde iki kez onar gram pirinç kepeği yenmesinin böbrek taşları oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.

  Pirinç, içerdiği maddelerle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bunun için gene pirinç kepeği alımı yeterli olmaktadır.

  Pirincin lapa olarak yenilmesi, yüzyıllardır geleneksel olarak diyarenin giderilmesinde kullanıla gelmektedir.

  Kilo düşmek için pirinçle yapılan diyetlerde uzun yıllar boyunca yapılan ilaç tedavisiyle iyileştirilemeyen ve sedef hastalığı yüzünden pullanan deri bölgelerinin temizlendiği gözlemlenmiştir.

  Ekmeğin içerdiği glütenden ötürü alerji çekenler için pirinç seçenek bir nişastalı besini oluşturur.

  Bütün bu sağlığımızı destekleyici önemli etkilerinden ötürü özellikle esmer pirincin diyetimize katılması ve sıkça tüketilmesi uzmanlarca öğütlenmektedir.
   
 2. Cevap: Pirinç Faydaları

  Bizim memleketin pirinci meşhurdur Tosya pirinci tavsiye ederim :) kaşığı daldırdınmı ağzınızı doldurur.